Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Afganistan'da 8 haftada 8. gazeteci öldürüldü

  Hürriyet Haber
  27.11.2001 - 12:49 | Son Güncelleme:

  ABD`nin Afganistan harekatı 8. haftaya girerken, son 2 haftada Afganistan`da görevi başında öldürülen gazeteci sayısı 8`e yükseldi.

  Kimi pusuya düşürülen, kimi çatışma alanında sıkışan gazetecilerin kimi de soyguncuların kurşunlarına hedef oldu.

  Afganistan`da 7 Ekim`de başlayan harekatı izlemek üzere bu ülkeye gelen gazetecilerden meslektaşlarına ilk kötü haber 11 Kasım`da geldi.

  11 KASIM'DA ÜÇ KİŞİ

  11 Kasım`da, merkezi Lüksemburg`da olan RTL radyosu muhabiri Fransız Pierre Billaud, Radio France International muhabiri Fransız Johanne Sutton ve Alman Stern dergisi için çalışan Alman gazeteci Volker Handloik, Taliban`ın Kuzey İttifakı`na karşı kuzeydoğu cephesinde düzenlediği operasyon sırasında, içinde bulundukları zırhlı araca açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

  19 KASIM'DA DÖRT KİŞİ PUSUYA DÜŞÜRÜLDÜ

  19 Kasım`da, Celalabad-Kabil yolunda 4 gazeteci, Reuters ajansı adına çalışan Avustralyalı kameraman Harry Burton ve Afgan asıllı fotomuhabiri Azizullah Haydari, İspanya`nın El Mundo gazetesi muhabiri İspanyol Julio Fuentes ile İtalya`nın Corriere della Sera gazetesinden İtalyan Maria Grazia Cutuli pusuya düşürülerek öldürüldü.

  EVİNDE VURULDU

  Son olarak, dün gece, meslektaşlarının ``ç``  dediği İsveç televizyonu TV4 kameramanı İsveçli gazeteci Olaf Stromberg, Talokan`da kaldığı eve giren soyguncuların açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

                    GÖREV BAŞINDA 24 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

  Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi, görevleri başında bu yıl 21, geçen yıl 24 gazetecinin öldürüldüğünü açıkladı. Öldürülen gazetecilerin çoğu önemli bir belgeye yaklaştıkları ya da ulaştıkları dönemlerde öldürüldü.

  BOLİVYA: 1

  Serbest gazeteci Juan Carlos Encinas, 29 Temmuz 2001'de Catavi'de iki çetenin arasında çıkan çatışma öldürüldü.

  KOLOMBİYA: 1

  Flavio Bedoya, 27 Nisan 2001'de Tumaco'da dört motosikletli tarafından kurşuna dizildi. Bedoya, Komünist Parti'ye yakın Voz gazetesinde köşe yazarlığı yapıyordu.

  KOSTARİKA: 1

  Parmenio Medina Pérez, 7 Temmuz 2001'de üç kişinin yakın mesafeden açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. Pérez, San José'de yayınlanan bir radyoda haftalık haber programı yapımcısıydı.

  FRANSA: 1

  Nicolas Giudici, 17 Haziran 2001, Ayrılıkçı Korsika'nın kuzey bölgesinde kafasından vurulmuş olarak bir nehirde bulundu.

  MEKSİKA: 1

  José Luis Ortega Mata, 19 Şubat 2001'de başından iki kez vurulmuş olarak bulundu. Mata, Ojinaga bölgesinde yayınlanan haftalık bir dergide editörlük yapıyordu.

  KUZEY İRLANDA: 1

  Martin O'Hagan, 28 Eylül 2001'de eşiyle birlikte bir pubtan çıktan sonra bir arabadan açılan yaylım ateşiyle hayatını kaybetti.

  FİLİPİNLER: 2

  Roland Ureta, 3 Ocak 2001'de geceyarısı iki kişi tarafından şehir dışına kaçırılarak öldürüldü.

  TAYLAND: 1

  10 Nisan 2001'de öldürülen Withayut Sangsopit, radyo ve televizyonlar için serbest gazetecilik yapıyordu.

  ABD: 1

  11 Eylül saldırılarının ardından binadaki kargaşayı görüntülemek  isteyen William Biggart'ın cesedi bir kaç gün sonra binaların enkazında bulundu. Serbest fotoğrafçı olan Biggart'ın binaya enkaz altında kalan itfayecilerle birlikte girdiği sanılıyor.

  YUGOSLAVYA: 2

  Associated Press muhabiri Kerem Lawton, 29 Mart 2001'de Kosovo'da arabasını yakınına düşen bir şarapnel nedeniyle hayatını kaybetti. Olayda 10 gazeteci de yaralandı.

  Belgrad yayınlanan bir gazetede muhabirlik yapan Milan Pantic, 11 Haziran 2001'de sabah evinden çıkarken öldürüldü.

  ANGOLA: 1

  Angola Ulusal Radyosu'nda çalışan Alegria Gustavo, 8 Temmuz 2001'de bir partiden çıkarken vurularak öldürüldü.
   
  BREZİLYA: 1

  A Verdade adlı yerel bir dergide yöneticilik yapan Mário Coelho de Almeida Filho, 16 Ağustos 2001'de önemli bir suç dosyasını yayınlamadan bir gün önce öldürüldü.

  KOLOMBİYA: 6

  Spor gazetelerinde editörlük yapan Carlos Alberto Trespalacios Yalí ve Yesid Marulanda Romero vurularak öldürüldü. Kafasından iki kez vurularak öldürülen Pablo Emilio Parra Castañeda ise yerel bir radyoda çalışıyordu.

  Voz de la Selva gazetesinde haber müdürü olan José Vásquez ise anti-komünist bir grubun Ulusal Muhafız Ordusu'yla bağlantısını araştırdığı dönemde öldürüldü.

  Radyo ve TV muhabirliği yapan Jorge Enrique Urbano Sánchez ise, yerel mafya hakkında bir program hazırlarken öldürüldü.

  GÜRCİSTAN: 1

  Ülkenin en popüler gazetecilerinden bir olan Georgy Sanaya, kafasından vurularak öldürüldü.

  GUATEMALA: 1

  Beş yerinden vurularak öldürülen Jorge Mynor Alegría Armendáriz, Amatique Radoyosu'nda çalışıyordu. Polisin cinayeti soygun olarak değerlendirmesine rağmen Armendáriz'in kişisel eşyalarına dokunulmadığı anlaşıldı.

  KUVEYT: 1

  Sahibi olduğu dergide yöneticilik yapan 66 yaşındaki Hidaya Sultan al-Salem, 20 Mart 2001'de  vurularak öldürüldü.

  MEKSİKA: 1

  El Imparcial gazetesinde yayın yönetmeni yardımcısı olarak çalışan Saúl Antonio Martínez Gutiérrez, hasas konuları araştırdığı bir dönemde vuruldu.

  PARAGUAY: 1

  27 yaşındaki Salvador Medina Velázquez, vurularak öldürüldüğünde FM Ñemity radyosunda yöneticilik yapıyordu.

  UKRAYNA: 2

  Ülkedeki yolsuzlukları araştıran Oleh Breus, XXI Vek adlı bir dergide muhabirlik yapıyordu Breus, evinin önünde vurularak öldürüldü.

  Diğer bir Ukrayna'lı gazeteci Igor Aleksandrov, ofisinde beyzbol sopasıyla dövüldü. Aleksandrov, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastede dört gün yaşam mücadelesi verdikten sonra öldü.

  ABD: 1

  The Sun gazetesinde fotoğraf editörlüğü yapan Robert Stevens, ofise gönderilen şarbonlu bir mektuptan kaptığı virüse yenik düştü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı