Dünya Haberleri

DÜNYA

  Afganistan'da 20 Güney Koreli kaçırıldı

  KABİL (A.A)
  20 Temmuz 2007 - 09:26Son Güncelleme : 20 Temmuz 2007 - 10:23

  Afganistan'ın Gazne bölgesinde, silahlı kişiler bir otobüste yolculuk eden 20 Güney Koreliyi kaçırdı.

  Gazne Valisi Miracuddin Pattan, yaptığı açıklamada, Güney Korelilerin, başkent Kabil'in yaklaşık 100 km güneyindeki Gazne'de dün yolculuk ederken teröristler tarafından kaçırıldığını söyledi.

  Otobüste yaklaşık 20 Güney Koreli bulunduğunu belirten Pattan, kaçırılanların kimlikleri ve kaçıranlar hakkında ayrıntı vermedi. Pattan, kaçırılanları arama çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

  Gazne Polis Şefi Alişah Ahmedzay da Güney Korelilerin dün öğleden sonra kaçırıldığını ve otobüslerinin Karabağ bölgesinde boş olarak bulunduğunu söyledi.

  Güney Kore Dışişleri Bakanlığının açıklamasında da "aralarında kadınların da bulunduğu yaklaşık 20 Güney Kore vatandaşının Afganistan'da büyük olasılıkla silahlı militanlarca kaçırıldığı" ifade edildi.

  TALİBAN ÜSTLENDİ

  Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi, örgüt üyelerinin Kandahar-Kabil yolu üzerinde bir otobüsü durdurarak, 15'i kadın 18 Güney Koreliyi kaçırdığını açıkladı. Rehinelerin şu anda güvende olduğunu kaydeden Ahmedi, rehinelerin Afganistan'da hangi sebeple bulunduklarının soruşturulduğunu, yazgılarının soruşturma sonucunda belli olacağını belirtti. Haber ilk olarak ortaya çıktığında, kaçırma olayından haberleri olmadığını belirten Ahmedi, 18 kişi olarak açıklamasına karşın ajanslar 20 kişinin kaçırıldığını belirtiyor.

  Afganistan'da 2 gün önce de 2 Alman ve 5 Afgan, Vardak bölgesinde kaçırılmıştı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı