Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Afganistan'da 1 Türk serbest

  Hürriyet Haber
  25.11.2009 - 18:23 | Son Güncelleme: 25.11.2009 - 18:24

  Dışişleri Bakanlığı Afganistan'da 28 mayıs tarihinde kaçırılan bir Türk vatandaşının serbest bırakıldığını açıkladı.

  Bakanlığın yaptığı açıklama şu şekilde:

  28 Mayıs 2009 tarihinde Afganistan’ın Khost vilayetinde kaçırılan bir vatandaşımız ,  bugün (25 Kasım) Afgan makamları aracılığıyla Kabil Büyükelçimiz tarafından salimen teslim alınmıştır.

  Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız olayı başından beri yakından takip etmişler, vatandaşımızın sağ salim kurtarılması talebimizi her vesileyle Afganistan makamlarına  bizzat iletmişlerdir. Sayın Bakanımız konuyu Afganistan Dışişleri ve İçişleri Bakanlarıyla ele almış, son olarak 19 Kasım günü Kabil’de gerçekleştirilen  yemin töreninden sonra yaptığı   ikili görüşmede konuyu Cumhurbaşkanı Karzai’nin dikkatine getirmiştir.

  Vatandaşımızın kurtarılma sürecinde Afgan makamlarınca sağlanan yardım ve etkin işbirliği şükranla karşılanmıştır.

  Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız, vatandaşımızın kurtarılmasını müteakip bugün (25 Kasım)  ailesiyle telefon görüşmesi yapmışlardır.

  Türkiye Cumhuriyeti, Afganistan’ın bütününde huzur ve güvenlik ortamının en kısa zamanda tesis edilmesine büyük önem vermektedir. Bu çerçevede, ülkemizin geçmişte olduğu gibi gelecekte de Afganistan’ın yeniden imarına, kalkınmasına ve güvenliğine katkıları kararlılıkla devam edecektir.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı