Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Afganistan stratejisine yönelik merak edilenler

  Reuters
  10 Aralık 2009 - 00:05Son Güncelleme : 10 Aralık 2009 - 13:54

  Başkan Barack Obama’nın Afganistan’daki ABD’li birlik sayısını artırma stratejisine yönelik yeni detaylar ortaya çıkıyor. Bu detayların içinde, ABD’li birlik sayısı, çıkış için zaman çizelgesi ve NATO müttefiklerinin dağılımı gibi konulara yönelik önemli bilgiler veriliyor.

  Reuters haber ajansı,  2001’de başlayan ve o tarihten bu yana şiddetini arttıran bir savaşın yaşayan Afganistan’a yeni ordu gönderme stratejisine yönelik akıllara takılan soruları ve bu soruların yanıtlarını sıraladı.

   

  -NE KADAR ASKER GİDECEK?

  Obama, Afganistan’a 30 bin ek asker göndereceğini açıkladı. Daha sonra ABD Kongresi'nden gelen açıklama, ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in Afganistan’daki ABD güçlerine yardımın gerekli olup olmadığı kararının bir önemi olmadan, bu sayının 33 bine çıkabileceğini gösterdi.

   

  Gönderilecek yeni güçlerin içinde, mayın tarlalarını bozabilecek, yaralılarla ilgilenebilecek ve istihbarat toplayabilecek uzmanlar da olacak. Gates Kongre’de, ek ordulara gerek kalmamasını umut ettiğini dile getirdi.  

   

  Afganistan’da şu anda toplam 68 bin ABD askeri var.

   

  -NE ZAMAN GİDECEKLER?

  ABD yönetiminden yetkililer ilk olarak altı ay içinde 30 bin kişilik ek ordunun Afganistan’a gideceğini açıkladı. Obama ise askerlerin 2010’un ilk yarısında gideceklerini söyledi.

   

  Öte yandan, ABD ordusu Genelkurmay Başkanı Mike Mullen, askerlerin tamamının gelecek sonbahara kadar ülkeye gidemeyeceklerini belirtti.  

   

  Pentagon, bu ay bin 500 deniz subayının, Afganistan’a gideceğini ve toplamda 16 bin ek askerin bahar sonuna kadar Afganistan’a gitmiş olacağını açıkladı.

   

  Mullen Kongre’de, Temmuz ayına kadar toplamda 20 bin ile 25 bin ek askerin ülkeye gitmiş olacağını söyledi.

   

  -ÇIKIŞ İÇİN SON TARİH NE?

  Obama, orduların 2011’in Temmuz ayında Afganistan’dan çıkmaya başlayacağını açıkladı. ABD Savunma Bakanı Gates ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kongre’de orada yaşanan durumlara bağlı olarak bu tarihin değişebileceğini söyledi.


  2010 yılı Aralık ayında, Afganistan savaşının yeniden gözden geçirileceği ve belirlenen tarihin değiştirilebileceğini söylediler.

   

  2011 yılı Temmuz ayına kadar Afganistan’dan bazı birlikler çıkabilir ancak diğer orduların ne zaman çıkacağı henüz net değil.

   

  Yetkililer ABD ordularının Afganistan’dan çıkışının aşamalı olacağını söylüyor.

   

  -NATO NE KADAR ASKER GÖNDERECEK?

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ABD’nin NATO müttefiklerinin Afganistan’a yaklaşık 7 bin ek asker gönderme sözü verdiğini açıklasa da bu rakamın önümüzdeki iki yılda ülkedeki NATO askerlerinin sayısını artırıp, artırmayacağı bilinmiyor.

   

  Kanada ve Hollanda, ülkedeki güçlerini 2010 ve 2011’de sırasıyla 2 bin 100 ve 2 bin 800 asker azaltmayı planlıyor.

   

  ABD yetkilileri, NATO ülkelerinin Afganistan’a yeni ordu gönderileceği sözü verdiğini kabul etti. Bu ordular, Ağustos’taki seçim sonrasında güvenliği sağlamak için ülkeye gelmişti.

   

  Pentagon, müttefiklerinin söz verdiği destek güçlerin 2010’un ilk yarısında ülkeye gelmiş olmasını umut ediyor.

   

  -MALİYETİ NE OLACAK?

  Pentagon, 30 bin askerlik ek kuvvetin maliyetinin daha önceki tahminlerin üzerinde, yıllık 35 milyar dolar olması tahmin ediyor. Gates ve Kongre ise, bunun sadece tahmini bir rakam olduğunu söylüyor.

   

  Temsilciler Meclisi Finans Hizmetleri Komitesi’nin Demokrat Partili başkanı David Obey, bu maliyetin karşılanması için savaş vergisi önerisini ortaya attı ancak Temsilciler Meclisi sözcüsü Nancy Pelosi bu öneriye karşı çıktı.

   

  -AFGANLAR NE ZAMAN GÜVENLİĞİ ÜSTLENECEK?

  Obama’nın savaş stratejisinin temelinde, ülkenin güvenliğini Afgan ordusu ve polis güçlerine devretme var. Savunma Bakanı Gates ise, güvenlik devrinin 2011 yılı Temmuz ayında başlamak üzere şehir şehir, bölge bölge gerçekleşeceğini belirtti.
   

  Afganistan’daki orduların komutanlığını yapan, General Stanley McChrystal güvenliğin 2013 yılında Afganistanlı güçlere bırakılacağını söylemişti.

   

  Gates ve Mullen, Kongre’de yaptıkları konuşmalarda, bu geçişin bir anda olmayacağını ve bu durum için herhangi bir son tarih belirlenmediğine dikkat çekti.

   

  -EĞİTİM TAKVİMİ NE OLACAK?

  Pentagon, bugün 96 bin olan Afganistanlı askerlerin sayısı 240 bine çıkarmayı istiyor. Bununla birlikte, ülkede bugün 92 bin kişilik polis sayısının 160 bin kişiye çıkarmak istiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı