Gündem Haberleri

  Afganistan NATO'nun eğitimlere ara vermesini yorumladı

  AA
  07.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Afganistan'ın Savunma Bakanlığı Maliye Dairesi Başkanlığı Yardımcısı Tuğgeneral Abdulkadir Aşna, ABD'nin, Afganistan'daki yerel polislerin eğitimine, son günlerde NATO askerlerine saldırıların arttığı içi ara verdiğini söyledi.

  AA muhabirine konuşan Aşna, Afgan yerel polisine yeni elemanlar alınmaya başladığını belirterek, bunların kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından, ABD'nin eğitime tekrar başlayacağını bildirdi.

  Mevcut polislerin içinde de Taliban'ın elinin olduğunu belirten Aşna, bunları tespit etmek için istihbarat çalışmalarının arttırıldığını vurguladı.

  Aşna, Afgan ordusu ve yerel polise yeni alınacak elemanların daha sıkı taramadan geçirileceğini ifade ederek şunları kaydetti:

  “Saldırı olaylarının durdurulması için bir takım önlemler alıyoruz, bundan sonraki süreçte polis ve asker adayları ilçe kaymakamı, köy muhtarı ve köy halkı onaylanmadan ve ailelerinin Afganistan'da yaşadığına emin olunmadan göreve alınmayacak. Görev alındıktan sonra da sağlık kontrolü yapılarak birkaç hafta özel eğitimden geçirilecek.”

  ABD yetkililerinden Albay John Harrell de askeri eğitimin 1 ya da 2 aylığına askıya alınmasının sebebinin Afgan ordusuna yeni alınacak elemanlar olduğunu açıklayarak, mevcut durumda eğitimde olanların bu karardan etkilenmeyeceğini, Afgan özel güçlerinin eğitimlerinin olduğu gibi devam edeceğini söyledi.

  Afganistan'daki Amerikan kuvvetlerinin sözcüsü Albay Thomas Collins, “Afgan ortaklarımıza güvenimiz tam olsa da polis adaylarını değerlendirme işlemini yeniden ele alacağız” dedi.

  Afganistan'da mevcut durumda ABD özel kuvvetlerince işletilen bini aşkın Afgan polis eğitim merkezi bulunuyor.

  Bu yıl içinde, şu ana kadar çoğu ABD'li olmak üzere hayatını kaybeden 45 NATO askerinden 15'i bu ay öldürüldü.

  NATO askerlerine karşı Afgan güvenlik gücü üniformalı saldırılar, son günlerde arttı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı