Gündem Haberleri

  Afganistan komutanlığı için Fransa'dan destek

  Hürriyet Haber
  26.01.2002 - 02:16 | Son Güncelleme:

  Fransa, Türkiye'nin Afganistan'da uluslarası gücün komutanlığına sıcak baktığı mesajını verdi.

  Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nun resmi konuğu olarak Türkiye'ye gelen Fransa Savunma Bakanı Alain Richard, ‘‘Hükümetimiz, Türkiye'nin gelecekte bu gücün sorumluluğunu üstlenebilecek kadar mükemmel durumda olduğunu düşünüyor’’ dedi.

  Komutanlıkla ilgili son kararı Türk Hükümeti'nin vereceğini söyleyen Richard, Fransa'nın uluslararası gücün mümkün olduğunca etkili olmasını istediğini vurguladı.

  Başbakan Bülent Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu tarafından kabul edilen Fransız Bakan, Fransa Parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımını kabul etmesini ise ‘‘İzole bir olay’’ olarak niteledi. Richard, oylamanın Fransa Hükümeti tarafından arzu edilmeyen bir şekilde geliştiğini belirterek, ‘‘Bu tamamen izole bir olay olarak mütalaa edilmelidir. Çünkü iki ülke arasındaki ilişkiler son derece olumlu bir seyir takip ediyor’’ dedi.

  Türkiye ile savunma alanında yapıcı ilişkiler kurmak istediklerini belirten Richard, 80 adet F-16 savaş uçağına takılacak elektronik harp sisteminin Fransız Thales firmasına verilmesini istedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı