Gündem Haberleri

  Afganistan: İsrail ile diplomatik ilişki yok

  A.A.
  07.02.2006 - 16:18 | Son Güncelleme:

  Afgan yetkililer, İsrail ile hiçbir diplomatik temasta bulunulmadığını açıkladı.

  Afganistan Devlet Başkanlığı sözcüsü Abdülkerim Rahimi, İsrail gazetesi Maariv'de dün yer alan, İsraillilerle Afgan yetkililerin İngiltere'nin başkenti Londra'da gizli diplomatik temaslarda bulunduğu iddialarıyla ilgili yöneltilen soru üzerine, “Bu yanlış” dedi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Naved Ahmed Moez de “Bu tamamen asılsız. Afganistan ile İsrail arasında, Londra'da yapılan yardım konferansından önce, konferans sırasında ya da konferanstan sonra hiçbir temas olmadı” açıklamasında bulundu.

  Afganistan'ın pozisyonunda bir değişiklik olmadığını belirten sözcü, İsrail ile ancak Ortadoğu sorununun barışçı yollardan çözülmesinden ve Filistinlilerin devletlerini kurup bütün haklarını elde etmelerinden sonra bir ilişki planlanabileceğini yineledi.

  Maariv gazetesi, dün, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin iki yakın çalışma arkadaşının Afgan meslektaşlarıyla gizli temaslarda bulunmak üzere Londra'ya gittiğini ileri sürmüş, haberi doğrulamayan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Regev ise “İsrail, Arap ve Müslüman dünyayla ilişkilerini iyileştiriyor. İsrail ile Arap ve Müslüman dünya arasında dostane ilişkiler olmaması için hiçbir sebep yok” ifadesini kullanmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı