Afganistan demiryolu için yardım istedi

Hürriyet Haber
12 Ocak 2012 - 11:20Son Güncelleme : 12 Ocak 2012 - 11:20

Afganistan Ulusal Meclis Başkanı Abdul Rauf İbrahimi, ülkesinde sadece 70 kilometrelik demiryolu ağı olduğunu belirterek, “Yeniden yapılandırma sürecindeki Afganistan'da altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından kardeş ülke Türkiye'nin demiryolu ağı ve hızlı treni ülkemizde kurması için resmi girişimlerde bulunacağız” dedi.

İbrahimi,  hayatında ilk kez bindiği Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Ankara'dan Konya'ya gittiğini ifade ederek, “YHT'den çok etkilendim. Bu benim için son derece ilginç ve yepyeni bir yolculuktu. Sadece benim için değil, benimle birlikte Afganistan'dan gelen 30 parlamenter arkadaşım için de öyleydi” diye konuştu.

Hızlı trenle yolculuğunun otoban yolcuğuna göre hızlı, rahat ve konforlu olduğunu dile getiren İbrahimi, TCDD görevlilerinden hızlı tren konusunda bilgi aldığını söyledi.

“Afganistan'da 70 kilometrelik demiryolu ağı var”

Afganistan'da, Özbekistan'ın Hayratan bölgesi ile Mezarı Şerif'e kadar olan 70 kilometrelik mesafeye yeni bir demiryolu hattının kurulduğunu, Afganistan'daki tek demiryolu hattının bu olduğunu anlatan İbrahimi, bu demiryolunun işletmesinin henüz başlamadığını ifade etti.

Afganistan'daki demiryolu ağı teknolojisiyle Türkiye'nin demiryolu ağı teknolojisi arasında karşılaştırılmayacak kadar büyük fark olduğuna işaret eden İbrahimi, “Türkiye'den, ülkemize kurulacak demiryolu ağında, kullandıkları teknolojiyi bize aktarmalarını istiyoruz” dedi.

Yeniden yapılandırma sürecinde olan Afganistan'da, altyapı çalışmalarının sürdüğünü ifade eden İbrahimi, altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından konuşma aşamasında olan demiryolu ağının kurulması için Türkiye'ye resmi girişimde bulunacaklarını kaydetti.

Hızlı trenin, gelecekte Afganistan'da kurulmasını istediklerini dile getiren İbrahimi, “Son derece gelişmiş teknolojiyle donatılan bu hızlı trenin, demiryolu ağının kurulmasının ardından ülkemizde de olmasını istiyoruz. Bunun için de kardeş ülke Türkiye'nin deneyimlerinden faydalanacağız. Hızlı tren, Afganistan ekonomisine de katkı sağlayacaktır” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı