Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Afganistan’da çocuklara ‘ajan’ infazı

  Birce BORA / LONDRA
  11 Haziran 2013 - 17:05Son Güncelleme : 11 Haziran 2013 - 17:05

  Afganistan’ın Kandahar bölgesindeki bir kontrol noktasında görevli polislerden, hayvanlarını beslemek için artık ekmek alan 12 ve 14 yaşlarında iki çocuk, Taliban yetkilileri tarafından ‘’ajanlık’’ yaptıkları gerekçesiyle kafaları kesilerek idam edildi.

  Olayların gerçekleştiği Zhari kenti yerel yönetim şefi Abdul Baki Nurzay 14 yaşındaki Han ve 12 yaşındaki Hamidullah’ın cansız bedenlerinin Pazar günü Maiwand bölge sınırında bulunduğunu söyledi.

  Afgan yetkililerinin her türlü boğaz kesme eylemini ‘kafa kesme’ olarak tanımladığı bilinse de bu olayda çocuklardan birinin kafasının vücudundan tamamen ayrılmış olduğu doğrulandı.

  Olayı ‘’insanlık dışı’’ olarak tanımlayan Kandahar Valisi Dr. Turyalay Wesa, “güvenlik güçlerine ne pahasına olursa olsun sorumluları bulma” emri verdiğini söyledi.

  Taliban infazlarla bağlantısı olduğunu reddetti ancak örgütün üyelerinin çocuklara karşı işlediği suçları sistematik olarak inkar ettiği biliniyor.

  Geçen yıl da Taliban yetkilileri, 12 yaşın altında bir kız ve bir erkek çocuğun örgüt üyelerince boğazlarının kesildiğini tanık ifadelerine rağmen yalanlamıştı.

  2011 yılında Helmand bölgesinde Taliban kendilerine hizmet etmeyi reddeden bir polis memurunun 8 yaşındaki oğlunu kaçırmış ve söz konusu polis, aracını örgüte vermesine rağmen çocuğu asarak öldürmüştü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı