Gündem Haberleri

  Afganistan’a 1 tugay hazırlığı

  Metehan DEMİR-Uğur ERGAN / ANKARA
  16.11.2001 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Afganistan’a gitme hazırlığı yapan 90 kişilik Türk Özel Kuvvetleri'nin sayısının artırılması gündeme geldi. Afganistan'ın büyük bir bölümünü ele geçiren Kuzey İttifakı'nın da Türkiye liderliğinde Barış Gücü'nden yana olduğu, bu talep doğrultusunda Afganistan'a gidecek asker sayısının 1500'ü bulabileceği bildirildi.

  Türkiye'nin Afganistan'a daha fazla asker göndereceğine dair henüz bir hükümet kararı bulunmuyor. Ancak, bu düşüncenin hakim olmasının bir nedeni de, Başbakan Bülent Ecevit'in geçen hafta Amerikan CBS televizyonuna verdiği mesajda, ‘‘Türkiye'nin kapıyı gelişmelere göre açık bırakacağını’’ belirtmesi oldu.

  BOSNA ÖRNEĞİ

  Askeri ve diplomatik kulislerde, Bosna-Hersek'in Zenica Kenti'ndeki gibi 1500 kişilik bir tugayın Afganistan'a gönderilmesi gerektiği ‘düşünce bazında’ dile getirilirken, Türkiye'nin 90 asker ile Afganistan'da ‘yardımcı aktör’ konumunda kalacağına dikkat çekildi. Almanya, Fransa ve İtalya'nın Afganistan'a 2 ile 4 bin arasında asker gönderme kararına işaret eden askeri ve diplomatik kaynaklar, ‘‘Türkiye her şeyden önce tarihi bağları nedeniyle bölgede 'ana aktör'lerden birisi olmak zorunda’’ dediler.

  Türkiye'nin Afganistan'a göndereceği askeri güçe ilişkin yapılan ön değerlendirmelerde asker sayısı 1500'e kadar telaffuz ediliyor. Bu durumda sözkonusu rakam içinde Özel Kuvvetler'den subay ve astsubay sayısı 280-300 civarında olacak. Diğerleri ise er ve erbaşlardan oluşacak.

  Türkiye'nin bölgedeki rolünün önemi çerçevesinde asker sayısını yüksek tutması gerektiğini kaydeden bir kaynak, Kuzey İttifakı'nın Türkiye'den daha fazla asker istemesine de dikkat çekti.

  NERELERE YERLEŞİR

  Afganistan'a daha fazla Türk askerinin gitmesi durumunda, Mehmetçik'in‘ilk etapta’ yerleşeceği bölgeler ülkenin kuzeyi olacak. Böyle bir durumda Mehmetçik'in yerleşeceği bölgeler arasında ‘Badahşan, Tahhar, Kunduz, Baglan, Samangan, Balh (Mezar-ı Şerif), Cuzcan, Seriful, Farya’ ağır basıyor.

  Bunların yanısıra Mezar-ı Şerif'in ‘Dehdadi Havaalanı’ denetimi ile Özbekistan-Afganistan hattında ‘Shirebad-Termez-Mezar-ı Şerif’ güzergahında bulunan Amu Derya üzerinden geçen yaklaşık 100 kilometrelik bir koridorun da güvenliğinin sağlanması Türk birliğinin görevleri arasında seslendiriliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı