Gündem Haberleri

  Afgan ve Türk iş adamları bir araya geldi

  A.A.
  12.07.2007 - 15:55 | Son Güncelleme:

  Afgan iş adamları heyetiyle Türk iş adamları, yatırım olanakları ve fırsatlara ilişkin İstanbul'da düzenlenen toplantı ile bir araya geldi.

  DEİK'ten yapılan yazılı açıklamada, toplantının, Afganistan Yatırım Destek Ajansı (AİSA), Afganistan Uluslararası Ticaret Odası ile DEİK tarafından ortaklaşa düzenlendiği kaydedildi.

  Afganistan Yatırım Ajansı (AİSA) Başkanı Omar Zakhilwal ve Afganistan Ticaret Odası Başkanı Hamidoullah Farooqi'nin başkanlık ettiği “Afganistan'ın Sunduğu Fırsatlar” konulu toplantıda, Afganistan'ın ticari ve ekonomik potansiyeli, farklı sektörlerde yatırım olanakları ve bu olanaklara ilişkin gerek Afganistan gerekse Türk hükümetinin sunduğu fırsatlar hakkında bilgi paylaşımında bulunulduğu bildirildi.

  DEİK/Türk-Afgan İş Konseyi Başkanı Kemal Koloğlu, Afganistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2006 yılında yaklaşık 125 milyon dolara ulaştığını, 2002 yılından bu yana Afganistan'da 758,4 milyon dolarlık yabancı yatırım gerçekleştirildiğini, bu ülkedeki en büyük yatırımcı ülkenin 120 milyon dolarla Türkiye olduğunu belirtti.
  Afganistan'ın 2007 yılındaki dış ticaret hacminin 5 milyar dolar civarında gerçekleştiğine işaret eden Koloğlu, dış ticarette Türkiye ile Afganistan arasında istenen ticaret potansiyelinin yakalanamadığını, iki ülke arasında ticari anlamda daha fazla işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

  Koloğlu, Afganistan'da Taliban rejiminin yıkılmasının ardından başlayan yeniden yapılanma rüzgarında özellikle müteahhitlik alanında Türkiye'nin bu ülkede parlayan yıldız olduğuna dikkat çekerek, 2002-2006 yılları arasında Türk inşaat firmalarının Afganistan'da 1,5 milyar dolar tutarında toplam 185 projeye imza attıklarını kaydetti.

  “SABOTAJ VE BENZERİ TEHLİKELERE KARŞI SİGORTA”

  Afganistan Yatırım Ajansı Başkanı Omar Zakhilwal de KOBİ'ler konusunda Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini dile getirerek, geçtiğimiz yıl güvenlik konusuna gerek yabancı gerekse yerel anlamda önemli yatırımlar yaptıklarını, firmalara sabotaj ve benzeri tehlikelere karşılık bir sigorta kaynağının sağlandığını aktardı.

  Bunun “özel yatırım kanunu” ile hayata geçirildiğini, yabancı yatırımı Afganistan'a çekmek için tüm avantajları sağladıklarını belirten Zakhilwal, bu toplantıdan beklentilerinin karşılıklı ekonomik ilişkilerin azami düzeye çıkarılması olduğunu, dolayısıyla Türkiyeli firmaları Afganistan'a davet ettiklerini vurguladı.

  Afganistan Uluslararası Ticaret Odası Başkanı Hamidoullah Farooqi de ülkede yeniden yapılanma sürecinde gündeme gelen talebin ancak yüzde 15'inin karşılanabildiğini, yüzde 85'lik kısmın ise hala yapılacak yatırımlar için hazır beklediğini kaydetti.

  Türk yatırımcıları Afganistan'a yatırımda bulunmaya davet eden Farooqi, “Türk İş Adamları için Afganistan'da çok değerli fırsatlar var. Batılı ülkelerin iş adamları Afganistan'daki istikrarsızlıktan çekindiği için cesur davranamıyor, ama Türkler böyle değil, olmamalı” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı