Gündem Haberleri

  Afgan âşıklara Pakistan koruması

  Hürriyet Haber
  24.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pakistan filmlere konu olacak bir düğümü çözmeye çalışıyor. Düğümün baş kahramanı ise 18 yaşındaki Mariyam Marjman Molouda adlı Afgan genç kadın.

  Mariyam geçen ay Pakistan’da El Kaide lideri  Usame bin Ladin’in öldürüldüğü Abbottabad kentinde gönül verdiği 22 yaşındaki Hewad adlı gençle evlendi. Ancak bu evlilik Mariyam’ın ölen ablasının kocasının “o evlenemez, çünkü benimle evlenmişti” iddiasıyla bir anda iki ülke arasında siyasi ve hukuki bir açmaza döndü.

  Mariyam ile Hewad, Afganistan’ın başkenti Kabil’den kaçtıklarını çünkü gelinin ailesinin onu Abdul Rahman adlı eniştesiyle evlendirmek istediğini söylüyor. Enişte Abdul Rahman’ın yeğeni Khan Muhammad ise Mariyam’ın amcasıyla nikâhı yürürlükten kalkmadan yeni nikah kıyarak “Büyük Günah” işlediğini iddia etti. Bu nedenle Afgan şeriatına göre ailesi Matriyam’ın iadesini istedi. Khan Muhammad delil olarak da elinde Mariyam’ın Rahman ile evlenmeyi kabul ettiğini gösteren 2006 tarihli bir “nikâhname”yi sundu.

  Biri yetimhaneye diğeri hapishaneye

  Khan Muhammad amcasının Mariyam dahil üç karısından 10 çocuğu olduğunu, Mariyam’a eşlik eden iki kızın (iki yaşındaki Husna ve üç yaşındaki Sana) da Abdul Rahman’ın kızları olduğunu savundu. Muhammad amcası Rahman’ın felç olduğunu, bu yüzden Mariyam’ın Hewad’la kaçtığını ileri sürdü. Mariyam ise yanındaki çocukların ablasının çocukları olduğunu, eniştesi felç olduğu için yeğenlerine bakmak amacıyla üç yıl onların yanında kaldığını anlattı. Gelinin aile meclisinin aşıkları vurma olasılığına karşı Pakistanlı yetkililer Mariyam’ı yetimhaneye, Hewad’ı ise hapishanede korumaya aldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı