Ege Haberleri

  Afgan mülteciler iş istiyor

  İlker KILIÇASLAN/MANİSA
  12.01.2015 - 12:53 | Son Güncelleme:

  MANİSA'nın Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde yaşayan 30'a yakın Afgan mülteci, izinleri olmadığı için çalışamadıklarını, kiralarını, elektrik, su faturalarını ödeyemediklerini söyledi. 'Kendi ayaklarımızın üzerinde durabilmemiz için iş imkanı sağlanmasını istiyoruz' yazılı pankartla Milli Egemenlik Anıtı önünde biraraya gelen mülteciler, çalışma izni verilmesini talep etti.

  Kentte yaşayan ve çalışma izni isteyen Afgan mülteciler, bugün sabah saatlerinde, seslerini duyurmak için Cumhuriyet Meydanı Milli Egemenlik Anıtı'nın önünde biraraya geldi. 'Kendi ayaklarımızın üzerinde durabilmemiz için iş imkanı sağlanmasını istiyoruz' yazılı pankart açan mülteciler, yaklaşık bir yıldır kentte olduklarını ve izinleri olmadığı gerekçesiyle çalışamadıklarını belirterek çalışma izni için Manisa Valiliği'ne çağrı yaptı.

  ÇALIŞMAK İSTİYORLAR
  Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'e devlet tarafından barınacak yer yardımının yapıldığını belirten gruptakilerden Muhammed Harun, "Biz sadece çalışmak istiyoruz. Suriyelilere para ve barınak yardımı yapılıyor. Ancak Afgan mültecilere bir yardım yok. Bize kimse iş vermiyor. Barındığımız evlere şimdi kömür lazım. Havalar soğudu. Kömürü alacak paramız yok. Hastaneye bile gidemiyoruz. Ben Afganistan'a geri dönmek istiyorum" dedi. Bir diğer Afgan mülteci Nihat Kürt, "Şu anda kaldığımız evler kira. Kira, elektrik, su faturalarını ödeyemiyoruz. Bir yere çalışmaya gidiyoruz, ancak çalışma izin belgemiz olmadığı gerekçesiyle bize iş vermiyorlar. Biz Türk devletinden yardım istiyoruz. Bize kalacak bir yer istiyoruz. Ev kiraları çok pahalı. Bazı arkadaşlarımız kimlikleri iki, üç aydır İl Emniyet Müdürlüğü'nde. Valiliğin bize çalışma izni vermesini istiyoruz. Kendi ayaklarımızın üzerinde durmak istiyoruz" diye konuştu.
  Afgan mülteciler iş istiyor
  Açıklamaların ardından grup içinden seçilen 5 kişilik grup, Manisa Emniyeti Yabancılar Şube Müdürlüğü'nde görevli polislerin gözetiminde Manisa Valiliği'ne giderek yetkililerle görüştü. Basına kapalı görüşmede çalışma izni için gerekli çalışmaların yapılacağının söylendiği belirtildi. Görüşmenin ardından mülteciler, meydanı terk etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı