Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Afgan muhalefeti: Oylar yeniden sayılmalı

  KABİL (A.A)
  27 Ekim 2005 - 14:24Son Güncelleme : 27 Ekim 2005 - 14:24

  Afganistan'da muhalefet liderlerinden Yunus Kanuni, geçen ay yapılan seçimlere hile karıştırıldığını ileri sürerek, oyların yeniden sayılmasını istedi.

  Afganistan'da geçen yıl yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin adaylarından biri olan ve geçen ayki parlamento ve yerel seçimlerin galiplerinden Kanuni, 18 Eylül 2005 seçimlerine ülke çapında hile karıştırıldığını ve seçimlerin meşruluğuna gölge düştüğünü söyledi.

  Oyların yeniden sayılmasını istediklerini belirten Kanuni, seçimin düzenleyicilerini Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi destekleyenlerden yana olmakla suçladı.

  Kanuni, 249 sandalyeli meclisin çoğunluğunu kendi taraftarlarının aldığını da iddia ederek, “Ulusal Uzlaşma Cephesi'nin yeni meclisin çoğu sandalyesinin sahibi olduğunu ilan etmekten çok mutluyum. Bizim koalisyonumuza katılma çağrımızı yineliyoruz” dedi.

  Bununla birlikte, adayların çoğu seçimlere bağımsız olarak katıldıklarından Kanuni'nin seçim zaferi iddialarını doğrulama olanağının bulunmadığına dikkat çekiliyor.

  Afganistan'da Taliban karşıtı liderlerden olarak bilinen Kanuni, bir dönem Karzai'nin kabinesinde eğitim bakanı olarak görev yapmış, ancak geçen yılki devlet başkanlığı seçiminden önce istifa etmişti.

  18 Eylül seçimlerinde 50 seçim görevlisinin seçimlere hile karıştırdıkları suçlamasıyla görevinden alınması ve oy sandıklarının yaklaşık yüzde 3'ünün sahte oylar kullanıldığı şüphesiyle sayılmamasına rağmen, BM ve Afgan seçim yetkilileri, oyların yeniden sayımı seçeneğini gözardı etmişti.

  Genel seçimlerin ardından 5 haftadan fazla süre geçmesine rağmen kesin resmi sonuçlar henüz ilan edilmedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı