Dünya Haberleri

DÜNYA

  Afgan kızlarına Türk lisesi

  Hürriyet Haber
  28.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Afganistan’ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan, Mezar-ı Şerif kenti yolu üzerinde bulunan Akça ilçesindeki, Türkiye’den gelen öğretmenlerin Türkçe öğrenim verdiği Habibe Kadiri Kız Lisesi’nin açılışını yaptı.

  Babacan, 350 öğrencinin eğitim gördüğü okulda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Afganistan’ın tarihin derinliklerinden gelen ilişkilerinin bulunduğunu belirterek, "Afganistan’da özellikle kız kardeşlerimizin eğitimi, meslek edinmeleri Afganistan’ın geleceği için çok önemli" dedi. Babacan, daha sonra da Mezar-ı Şerif’te bulunan Afgan Türk Lisesini ziyaret etti.

  Babacan'ı şaşırtan hediye

  Babacan: Afgan güvenlik güçlerine desteğe hazırız

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ali Babacan , Reuters ajansına verdiği demeçte Türkiye’nin Afganistan güvenlik güçlerinin eğitimi için daha fazla desteğe hazır olduğunu belirtti. Babacan bu yılın, Taliban yönetiminin 2001 yılında devrilmesinden bu yana şiddetin en fazla tırmandığı yıl olduğu Afganistan’da çatışmaları sona erdirmenin sadece askeri çözümü olmadığına da işaret etti.

  "Afganların kendi geleceğine sahip olmalarına destek için daha fazla şey yapmamız gerekiyor" diyen Babacan, bunu sağlamalarının yolu olarak da Afganların kendi askeri ve polis gücünü kurmalarına destek olmak gerektiğini belirtti. Babacan, "Eğitim alanında daha fazla katkı sağlamaya hazırız" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı