Gündem Haberleri

  Afgan kadını "geliyor"

  Hürriyet Haber
  21.01.2002 - 19:21 | Son Güncelleme:

  Afganistan'da kadınlar ve çocuklar yeniden sosyal hayatın içine girmeye hazırlanıyor. Geçici hükümetin başbakanı olan Hamid Karzai, ülkenin yeniden inşasında kadınların da yer alacağını söyledi

  Afganistan’da geçici hükümetin başbakanı Hamid Karzai, ülkenin yeniden inşasında kadınlara önemli roller vermeyi garantileyeceğine ve kadınların konumunu güçlendireceğine söz verdi.

  Karzai, Tokya’daki kreditörler konferansının açılışındaki konuşmasında, Afgan kadınlarının yeniden inşanın her alanında aktif katılımını garantileyeceklerini bildirdi. Kadınların spesifik, özel ihtiyaçlarına hitap edebilmek için kadınları istihdam eden işletmelere ve sanayilere kredi, pazarlama ve mesleki eğitim yardımıyla destekleyici önemli bir proje başlatacaklarını anlattı.

  Karzai, kadınlara yönelik diğer projeler arasında, zayıf, güçsüz kadınlar ile dul, öksüz ve yetimlerin acil ihtiyaçlarının karşılanacağını duyurdu. Afgan kadınlarını gelişme, kalkınma ve proje hazırlamada “muazzam değer” olarak niteleyen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, pek de uzak olmayan geçmişte, Afgan kadınlarının liderlik mevkilerinde bulunup, ülkenin doctor, öğretmen ve kamu görevlilerinin çoğunun kadınlardan oluştuğunu hatırlattı.

  BM Kadınlar Kalkınma Fonu’nun verilerine göre Taliban’ın 1996’da iktidarı ele geçirmesinden önce başkent Kabil’de kamu çalışanlarının yüzde 50’si, okul öğretmenlerinin yüzde 70’I, doktorların yüzde 40’I kadındı. Loya Jirga denilen Ulusal Meclis üyelerinin yüzde 15’I kadınlardan oluşuyordu.

  Afganistan Başbakanı karzai, ülkenin yeni takvim yılının başladığı 21 Mart’ta 1.5 ila 2 milyon çocuğun okula dönmesini hedeflediklerini, ilkokul çağındaki birçok kız çocuğunun ilk kez okula gitmesine izin verileceğini bildirdi.

  Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn’un sunduğu rakamlara göre Afganistan’da halen kız çocuklarının yalnızca yüzde 3’ü, erkek çocuklarının ise yüzde 38’I okula gidiyor. Uluslararası kalkınma kuruluşları, bu oranları beş yılda sırasıyla yüzde 43 ve yüzde 75’e çıkarmayı hedefliyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı