Gündem Haberleri

  Afgan gruplar hükümet için anlaştı

  Hürriyet Haber
  05.12.2001 - 08:29 | Son Güncelleme:

  Afganistan'ı yönetecek geçici hükümetin başkanı Peştun lider Karzai oldu. 6 ay görevde kalacak hükümet, 22 Aralık'ta işbaşı yapıyor.

  9 gündür Taliban'dan sonra Afganistan'ın geleceğininin ne olacağı konusunda görüşmeler yapan Afgan gruplar, geniş tabanlı geçici hükümet kurulmasını kabul ederek, tarihi bir anlaşmaya imza attılar. Bonn'da alınan kararla kurulan geçici hükümet 22 Aralık'ta işbaşı yapacak ve 6 ay görevde kalacak.

  Hükümet, Afganistan`ın geleneksel meclisi Loya Jirga`ya dönüşene kadar 6 ay süreyle görev yapacak.

  Hükümetin başkanlığını Peştun aşiret şefi Hamid Karzai üstlenecek. Kuzey İttifakı sözcüsü Dr. Abdullah Abdullah Dışişleri Bakanı, Şah Mesud'un ölümünün ardından yerine geçen General Fehim, Savunma Bakanı ve ittifakın konferanstaki lideri Yunus Kanuni ise İçişleri Bakanlığı'na atandı. 30 kişiden oluşacak hükümetin 11 üyesi ise henüz belirlenmedi.

  Anlaşma, BM Güvenlik konseyi kararıyla Afganistan`a barış gücü yerleştirilmesini de içeriyor.

  Anlaşma, Kuzey İttifakı heyeti başkanı Yunus Kanuni, Roma heyeti başkanı Abdüssettar Sirat, Peşaver heyeti başkanı Seyit Hamit Gaylani ve Kıbrıs heyeti başkanı Humayun Jarir tarafından imzalandı.

  İmza törenine Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, BM Afganistan Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi ile yardımcısı Fransc Vendrell de katıldı.

  KİLİT BAKANLIKLAR KUZEY İTTİFAKI`NIN
     
  Afganistan`da kurulacak geçiş hükümetinde kilit öneme sahip bakanlıkların Kuzey İttifakı`nda kalacağı öğrenildi. BM yetkilisi, geçiş hükümetinde İçişleri, Dışişleri ve Savunma bakanlıklarının, 13 Kasım`dan beri Kabil`i elinde tutan Kuzey İttifakı`nda kalacağını belirtti.

  2 KADIN BAKAN OLDU
     
  Yeni yönetimde, kadın bakanlığı kuruldu ve 2 kadın aktif göreve getirildi.
  30 kişilik yönetimde, Başbakan yardımcılarının sorumluluk alanlarına verilen 5 bakanlıktan biri olan ``Kadın İşlerinden Sorumlu Bakanlık``a Roma grubundan, eski Afgan Kralı Zahir Şah ekibinden Sima Samar getirildi.

  Sağlık Bakanlığı`na da bağımsızları temsilen Süheyla Sıddık atandı. 30 kişilik yönetimde henüz 17 kişinin ismi açıklandı, etnik gruplara verilen 13 koltuğun sahibiyse henüz bilinmiyor.

  İTTİFAK HEYETİ BAŞKANI KANUNİ: YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
     
  Bonn`daki Afganistan Konferansı`nın kapanışında konuşan Kuzey İttifakı heyeti başkanı Yunus Kanuni, Afganistan`da yıllardır süren iç savaştan sonra barış için yeni bir fırsat yakalandığını belirterek, "Afganistan`da barış, demokrasi ve insan haklarından oluşan yeni bir dönem başlıyor" dedi.

  BM`nin Afgan halkını desteklemeye devam etmesini isteyen Kanuni, ``Afganlılar, savaşmayı bildikleri gibi, barışı sağlamayı da bildiklerini gösterdiler`` diye konuştu.

  BM, Alman hükümeti ve tüm dost ülkelere teşekkür eden Kanuni, ``Alman dostluğu ve BM`nin Afganistan özel temsilcisi Lahdar Brahimi`nin desteği iyi bir karışım. Bu karışım olmadan anlaşma sağlanamazdı`` dedi.

  ROMA HEYETİ BAŞKANI SİRAT:

  Roma heyeti başkanı Abdüssettar Sirat da Afgan halkının bugüne kadar çektiği acıların sona ermesini dilediğini belirterek, ``Konferansın Almanya gibi bir dost ülkede yapılmış olmasını iyi bir işaret olarak değerlendiriyoruz`` diye konuştu.

  Devletler topluluğunun bugüne kadar Afganistan`ı ihmal ettiğine, bu nedenle Afganistan`ın teröristlerin eğitim yeri haline geldiğine işaret eden Sirat, uluslararası topluluğun görevini hatırlayarak bu önemli görevi yeniden üstlendiğini söyledi.

  PEŞAVER HEYETİ BAŞKANI GEYLANİ:

  Peşaver heyeti başkanı Seyit Hamit geylani de Alman hükümetine misafirperverliği için teşekkür ederek, ``Afgan halkı, bunu hiçbir zaman unutmayacak. Çabalarımızın, bağımsız bir Afganistan`ın kurulmasını sağlayacağı konusunda iyimserim`` dedi.

  KIBRIS HEYETİ BAŞKANI JARİR:

  Kıbrıs heyeti başkanı Humayun Jarir ise uzun tartışmalardan sonra anlaşmaya vardıkları için çok mutlu olduğunu belirterek, Afganistan`daseçim yapılmasını istediğini, BM`nin Afgan halkına desteğinin de sürmesi gerektiğini ve Bonn`da imzalanan anlaşmanın uygulanması için her türlü çabayı harcayacaklarını söyledi.

  KRAL ZAHİR ŞAH MEMNUN  
     
  Eski Afgan Kralı Zahir Şah`ın, Bonn`daki müzakerelerde Taliban sonrası hükümetin kurulmasına yönelik anlaşmaya varılmasından memnuniyet duyduğu ve büyük olasılıkla gelecek yıl başlarında Kabil`e döneceği açıklandı.

  BM TEMSİLCİSİ:

  Toplantının açılışında konuşan BM Afganistan Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi de, imzalanan anlaşmanın, yıllardan bu yana savaşın yaşandığı Afganistan`da barışın sağlanmasında atılan ilk adım olduğunu söyledi.

  Brahimi, ``Bu anlaşma belki mükemmel değil, ama sorunların çözümü yönünde atılmış önemli bir adım. Zorlu görüşmeler oldu. Tüm heyetler taviz verdiler. Ama Afganistan`da yaşanan acıların yanında bu zorluklar hiç bir şey değil. Biz burada anlaşmaya vardık, uygulaması ise Afgan halkına düşüyor`` dedi.

  AB: ÇOK ÖNEMLİ BİR İLK ADIM
     
  AB Komisyonu`nun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Chris Patten, BM aracılığında Afganistan`da geçici yönetim kurulması konusunda varılan anlaşmanın, bu ülkenin kendi ayakları üstünde duracak hale gelmesi yönünde çok önemli bir ilk adım olduğunu söyledi.

  Patten, Moskova`da düzenlediği basın toplantısında, ``Afganistan`da geçici bir hükümet kurulması konusunda şimdi bir anlaşmanın olmasından memnunuz. Bunun çok önemli ilk siyasi adım olduğunu düşünüyoruz`` dedi.

  PAKİSTAN, MEMNUN

  Pakistan yönetimi, Afganistan`ın geleceği konusunda Bonn`daki müzakerelerin ardından imzalanan anlaşmadan memnun olduğunu açıkladı.

  Pakistan Dışişleri Bakanı Abdüssettar, Afganistan`da Taliban sonrası geçici bir yönetim kurulmasına ilişkin haberlerin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı