Gündem Haberleri

  Affı şimdiden genişletme çabası

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümetin büyük sıkıntılardan sonra Meclis'e sevk ettiği af tasarısını yeni tartışmalar bekliyor. Metnin genişletilmesi için hem MHP, hem de DSP'de çalışmalar olduğu ortaya çıktı.

  Tasarının, DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'in istediği şekilde biçimlenmesi MHP'de tepkiye neden oldu. Bazı MHP'liler, af metninin görüşülmesi sırasında önerge verme hazırlığına girdiler. MHP'lilerin özellikle TCK'nin 243'üncü maddesini af kapsamına almak için önerge hazırladığı öne sürüldü. MHP'li milletvekillerinin koalisyon ortaklarıyla da temasa geçtiği ve parti yönetimlerinin desteğini almaya çalıştığı öğrenildi. TCK'nin af kapsamına alınmak istenen 243'üncü maddesi ‘İşkenceci polislere ilişkin’ düzenlemeleri içeriyor. Bu durumda işkenceci polislerin de aftan yaralanma imkanı doğacak.

  MHP Grup Başkanvekili İsmail Köse de af tasarısıyla ilgili rahatsızlığı kabul etti. Hazırlanan metni içlerine sindiremediklerini belirten Köse, ‘‘Ancak koalisyon abadı diye gerekeni yapacağız. Çünkü altında genel başkanımızın imzası var’’ dedi. Köse, önergelerle bazı değişiklikler olup olmayacağı sorusuna ise ‘‘Bunu bilemem, görüşülürken ne olacağını görürsünüz’’ demekle yetindi.

  Koalisyonun küçük ortağı ANAP, tasarıyla ilgili tartışmaların dışında kalmaya çalışırken, DSP'lilerin de bazı isteklerinin olduğu öğrenildi. Bazı DSP'lilerin Eşber Yağmurdereli'nin aftan yararlanmasını sağlayan önerge vermeye hazırlandığı bildirildi. Eşber Yağmurdereli için hazırlanacak önerge ile tasarı metninin ‘Aftan yararlananlar tekrar suç işlediyse bu aftan yararlanamazlar’ hükmüne, ‘Ancak 23 Nisan 1999’dan sonra küçük şahsi hürriyeti bağlayıcı ceza alanların şartlı salıverme hakları iade edilir' düzenlemesinin eklenmesi planlanıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı