ANTALYA HABERLERİ

Afet yönetiminde Japonya ile işbirliği

DHA
04.04.2017 - 13:19 |Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile 'Türkiye ve Japonya'da Yerel Yönetimlerde Afet Risk Azaltma Faaliyetleri ve İtfaiyecilerin Rolü' temalı panel düzenlendi.

Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Atar, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, İtfaiye Dairesi Başkanı Ahmet Kısa ve itfaiye personeli katıldı.

Panelde konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine dikkati çekerek, "Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında oluşan işbirliğinin sürmesi ve daha ilerilere taşınması en büyük temennimizdir. Modern afet yönetiminin en önemli safhası risk yönetimi safhasıdır. Bu safhanın başarılı bir şekilde yürütülmesi, can ve mal kayıplarının önlenmesi açısından çok önemlidir. Bu aşamayı en başarılı olarak yürüten ülke olarak Japonya örnek gösterilebilir" dedi.

MODERN AFET YÖNETİMİ

Panelde İtfaiye Dairesi Başkanı Ahmet Kısa, İtfaiye Dairesi Başkanlığı'nın yapmış olduğu çalışmalar, Türkiye'de yerel ve ulusal düzeyde yapılan afet yönetimi sistemi, Japonya'da uygulanan afet yönetimi sistemin karşılaştırılması ile Japonya'da gözlemlenen afet yönetimi çalışmalarından örnekler gösterdi. İtfaiye Dairesi Başkanlığı Müdahale Şube Müdürü Hidayet Yıldırım da, Türkiye ve Japonya itfaiye teşkilatlarının durumu ile Japonya'da alınan eğitimleri anlattı ve bu eğitimleri de hizmet içi eğitim yolu ile çalışma arkadaşlarına aktardı.

Panelin kapanış konuşmasını yapan Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Türkiye Ofisinden Kıdemli Program Sorumlusu Doç. Dr. Emin Özdamar da, Büyükşehir Belediyesi'nde görevli personellerin Japonya'da almış oldukları eğitimde bıraktıkları olumlu intiba için personele teşekkür etti.

ANTALYA LİDERLİK YAPACAK

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh, Türkiye'nin de Japonya gibi afetlere maruz kalan bir ülke olması sebebiyle bu panelin önemli olduğuna dikkati çekti. Endoh, “JICA bugüne kadar Türkiye ile işbirliğini başarılı şekilde yürüttü. Şimdiye kadar 600 Türk teknik personele Japonya'daki eğitimine katkıda bulunmuştur. Türkiye'nin afetlere daha dirençli bir ülke haline gelmesi için Antalya Büyükşehir Belediyesi bu eğitimlerde edindiği bilgi ve tecrübeleri diğer belediyelere yaygınlaştırmak anlamında liderlik rolü üstlenecektir" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Afet yönetiminde Japonya ile işbirliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Nisan 2017 tarihinde saat 13 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Afet yönetiminde Japonya ile işbirliği haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Aralık 2019, Pazartesi
 • İmsak
  06:25
 • Güneş
  07:51
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı