KAYSERİ HABERLERİ

Afet Yönetimi Ve Meteoroloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu:

IHA
09 Ekim 2015 - 13:39Son Güncelleme : 09 Ekim 2015 - 13:40

ABDULLAH GÜL ÜNİVERSİTESİ

IHA

Afet Yönetimi ve Meteoroloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ülkemizde hava kirliliğinin erken ölüm nedeni olduğunu söyledi.
Afet Yönetimi ve Meteoroloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Gençlik Fabrikası tarafından 2 yıldır düzenlenmekte olan AGÜ Talks söyleşilerine konuşmacı olarak katıldı. Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, AGÜ olarak küresel meselelere çok önem verdiklerini, bu nedenle de öğrencileri toplumun temel sorunlarına çözmeye aday kişiler olarak yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi. Daha sonra ise “Küresel sorunlara bir bakış” konulu sunum yapan Afet Yönetimi ve Meteoroloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, hava kirliliğinin erken ölümlere neden olduğunu söyledi.
Klasik ve modern hava kirliliği olmak üzere iki çeşit hava kirliliği olduğunu belirten Kadıoğlu, hava kirliliğinin erken ölümlere neden olduğunu esprili bir dille anlattı. Kadıoğlu, “Duman, sis havadaki nem, kükürt toplandığı zaman kirli sis oluşuyor. Bu klasik hava kirliliği. Ne kadar nem, sis, sıcaklık ve dönüşte doğruca gittiğimiz yer Karacaahmet Mezarlığı. Buna biz ne diyoruz, erken hasat. Öleceğiz ya bir gün, ama bir de erken ölmek var” dedi.
Güneş, otomobillerden veya fabrikalardan çıkan fotokimyasalların olduğu hava kirliliğinin de modern hava kirliliği olduğunu kaydeden Kadıoğlu, şu bilgileri verdi: “Otomobillerden veya fabrikalardan, ağaçlardan çıkan karbonların yerde ozon oluşturur. Bu ozon, insanlarda akciğer kanserine yol açar. Yaz aylarında veya kış aylarında güneşli havalarda havayı sis, pus perdesi gibi görürsünüz şehri. İşte bu ozondur ve bunu solumak akciğer kanseri yapar. Bu da modern hava kirliliğidir.”
Kadıoğlu daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı. AGÜ Talks söyleşileri kültür, sanat, spor, eğitim ve iş dünyasının önde gelen isimlerini öğrencilerle buluşturmak amacıyla düzenleniyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Afet Yönetimi Ve Meteoroloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 13 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Afet Yönetimi Ve Meteoroloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:57
  • Guneş
   05:45
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:40
  • Akşam
   19:40
  • Yatsı
   21:14
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı