ANKARA HABERLERİ

AFAD'ın okulda yangın ve deprem eğitimi tatbikatı

DHA
29.03.2017 - 13:17Son Güncelleme :
DHA

Hasan POLAT/KAHRAMANKAZAN(Ankara), (DHA)- ANKARA'nın Kahramankazan İlçesin İmam Hatip Ortaokulu'nda AFAD ekipleri tarafından gerçekleştirilen yangın ve deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı. Tatbikata öğrenciler, öğretmenler ve diğer görevliler katıldı.

Tatbikat öncesi AFAD uzmanları, her sınıfta yangın çıkması ve deprem olması durumlarında öğrencilerin nasıl davranması gerektiği konusunda eğitim verdi. Soru-cevap şeklinde verilen uygulamalı eğitimde öğrencilere olası afet öncesinde, sırasında ve sonrasında hareket tarzları, duruş pozisyonları ile bulundukları ortamdan nasıl tahliye edilecekleri anlatıldı. Bu güne kadar Türkiye'de meydana gelen depremler ve deprem sonrası ortaya çıkan can ve mal kayıplarının anlatıldığı eğitimde, öğrenciler de afet durumlarında ebeveynlerinden öğrendiklerini AFAD uzmanlarına anlatarak, bildiklerini teyit etmeye çalıştılar. Deprem eğitiminin ardından okul bahçesinde yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Alevlere müdahale edilmesi tatbikatına öğretmenler ve öğrenciler de eşlik etti.

KISA SÜREDE TAHLİYE EDİLDİLER

Sınıfta öğrencilere verilen eğitimin ardından yangın sırasında veya deprem sonrası sınıfların boşaltılması istendi. Daha önceden belirlenen noktalarda yerlerini alan öğretmenlerle öğrencileri çıkış noktalarına yönlendirilerek, hızla sınıflardan tahliyeleri gerçekleştirilmeye çalışıldı. Bu sırada öğretmenlerin, öğrencilerin ciddiyeti elden bırakmadan tahliye işlemini gerçekleştirirken zor anlar yaşadıkları gözlendi. Siren sesiyle başlayan kronometre, son öğrencinin de okul binası dışına çıkarılmasıyla durdurulduğunda 2 dakika 48 saniyeyi gösterdi. AFAD uzmanları, ilk olması nedeniyle tahliye süresinin iyi olduğu değerlendirmesinde bulundu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden AFAD'ın okulda yangın ve deprem eğitimi tatbikatı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 13 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AFAD'ın okulda yangın ve deprem eğitimi tatbikatı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı