Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AFAD: Suriyeli sığınmacı sayısı 70 bine yaklaştı

  DHA ANKARA / Ferhat DERVİŞOĞLU-Metin İLİKSOY/REYHANLI (Hatay)-NİZİP (Gaziantep), (DHA)
  19.08.2012 - 15:40 | Son Güncelleme: 19.08.2012 - 15:53

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısının 69 bin 828'e ulaştığı bildirildi.

  Konteynerkent ve çadırkentlerde barınan Suriyeli sığınmacılara günlük 3 öğün sıcak yemek verildiğinin belirtildiği açıklamada 18-19 Ağustos tarihlerinde, bin 628 Suriyelinin ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye giriş yaptığı ifade edildi.

  Son gelenlerle birlikte, olayların başlangıcından itibaren 101 bin 947 Suriyeli Türkiye'ye sığınırken bunlardan 32 bin 119'u ülkelerine geri döndü. Bugün itibariyle hastanedeki Suriyeliler ile birlikte 69 bin 828 Suriyeli hala Türkiye'de barınıyor.

  BUGÜN DE TÜRKİYE'YE GİRİŞLER OLDU / FOTO GALERİ

  SURİYE’DEN KAÇIP BAYRAMA TÜRKİYE’DE GİRDİLER

  İç savaşın sürdüğü Suriye’den kaçan 15’i subay, 954 kişi dün gece sınırı geçip, Ramazan Bayramı’na Türkiye’de girdi. Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ne gelen Suriyeliler arasında kadın ve çocukların fazlalığı dikkat çekti. Kızılay görevlileri, Suriye tarafında bekleyenlere kuru gıda, tüpgaz ve sağlık malzemeleri gönderdi. Gaziantep’in Nizip İlçesi’ndeki Suriyeliler ise kaldıkları okulların bahçesinde bayram namazı kıldı.

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı askerler ile muhalif grupların çatıştığı Halep ve İdlib’de yaşayan Suriyeliler, dün gece sınırı geçip, Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ne bağlı Bükülmez , Kuşaklı ve Kavalcık köylerinden Türkiye’ye geldi. 3 albay, 4 yarbay ve 8 yüzbaşı ile bu askerlerin aileleri ve sivillerden oluşan toplam 954 Suriyeli jandarmalar tarafından karşılandı. Ramazan Bayramı’na zorunlu olarak Türkiye’de giren Suriyeliler arasında kadın ve çocukların fazlalığı dikkat çekti. Reyhanlı Hac Konaklama Tesisleri’ne getirilen Suriyeliler, kayıt işlemlerinin ardından Kahramanmaraş, Osmaniye ve Şanlıurfa’ya gönderildi. Kızılay görevlilerinin insani yardım kapsamında Suriye tarafında bekleyenlere kuru gıda, tüpgaz ve sağlık malzemeleri gönderdiği belirtildi.

  Öte yandan, Gaziantep’in Nizip İlçesi’nde yatılı okulların pansiyonlarına yerleştirilen Suriyeliler, bayram namazını okul bahçesinde kıldı. Bahçeye serilen halı ve kilimlerin üzerinde saf tutan Suriyeliler, namaz kıldıktan sonra birbirleriyle ve Türk görevlilerle bayramlaştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı