Gündem Haberleri

  Af, zillettir

  Hürriyet Haber
  30.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gül’den sonra Karatepe de Erbakan’a patladı

  FP'nin, Erbakan için affı desteklemesine bir tepki de dönemin Refah Partili Kayseri eski Belediye Başkanı Şükrü Karatepe'den geldi. ‘‘Af, FP açısından bir mahcubiyet, Erbakan açısından ise zillettir. Bana göre bu af Erbakan'ın hayatını mahkum etmiştir’’ diyen Karatepe, FP'nin millet meseleleri yerine, kişisel kriterlere hizmet ettiğini söyledi.

  ŞARTLA Salıverme ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun FP'de büyük sıkıntı yarattı. Parti içinde yasanın sadece kapatılan RP'nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan için desteklenmesi tepki çekti. İlk tepkiyi parti içindeki yenilikçilerin lideri konumundaki Abdullah Gül gösterdi. Gül, ‘‘Erbakan hapse girmeyi göze almış olsaydı, FP de hırsız, katil, soyguncu ve vurguncuların affına ortak olmazdı’’ derken, ikinci tepki dün geldi. Dönemin Refah Partili Kayseri eski Belediye Başkanı, siyasi yasaklı Şükrü Karatepe, ‘‘Af, FP açısından bir mahçubiyet, Erbakan açısından ise zillettir’’ dedi. (Zillet: Hor görülme, alçalma)

  FP YANLIŞ YAPIYOR

  Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kendi iradesini bile bile, Anayasa Mahkemesi'ne devrettiğini iddia eden Karatepe, FP'yi ve eski lideri Necmettin Erbakan'a ağır eleştirilerde bulundu. Erbakan'ın bundan böyle Başbakan ve memur olamayacağını söyleyen Şükrü Karatepe, şöyle konuştu: ‘‘Başbakan Bülent Ecevit, kendi söyleyemediklerini MİT başkanına söyletirken, parlemento ise kendi kullanamadığı gücü, Anayasa Mahkemesi'ne devretti. Affa gelince, bu aftan Erbakan dahil 108 kişi istifade etti, FP'nin af konusundaki tutumu ortada. FP affı destekledi. Bunu, kendisini destekleyenler açısından doğru bulmuyorum. Parti sürekli olarak memleket meseleleri yerine kişisel kriterlere hizmet ederek, yanlış yapıyor. FP, bana göre hem kendini destekleyenleri mahçup etti, hem de bu affa omuz vermekle hayret edilecek bir iş yaptı. Erbakan açısından ise bu af bir zillettir. Bana göre Erbakan'ın hayatı mahkum olmuştur. Başbakanlık yapamaz. Memur olamaz. Parası olduğu halde vakıf bile kuramaz. Erbakan, affı istemekle, buna razı olmakla zillete razı oldu.’’ Karatepe, siyasi rejimi ne olursa olsun her ülkede bir iktidar bulunduğunu, iktidarları ise muhalefetin denetlediğine dikkati çekti.

  GÜL: HIRSIZLAR KURTULMAZDI

  Erbakan'a ilk tepki 23 Aralık günü Abdullah Gül'den gelmişti. FP'deki yenilikçi kanadın lideri Abdullah Gül, partisinin, kamuoyunun tepki gösterdiği ‘‘af yasasına verdiği destek nedeniyle itibar kaybına uğrayıp, büyük yara aldığını’’ savunmuştu. Affa destek veren parti yönetimini eleştiren Gül, ‘‘Erbakan hapse girmeyi göze almış olsaydı, FP de hırsız, katil, soyguncu ve vurguncuların affına ortak olmazdı’’ demişti. Gül, Hürriyet'e yaptığı açıklamada şunları söylemişti: ‘‘Bana göre suç olmayan bu sözlerden ötürü hapse girmek gerekiyorduysa, girilirdi. Bu sözleri ben söylemiş olsaydım ve bu sözleri söylemiş olmaktan ötürü bir ülkede hapse girmek gerekiyorduysa, ben hapse girmeyi göze alırdım.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı