Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Af yasası yarın Anayasa Komisyonu'nda

  Hürriyet Haber
  17 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Aralık 2000 - 00:01


  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği, hükümetin de yeniden TBMM'den çıkarmayı planladığı Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası'nın TBMM Anayasa Komisyonu'nda yeniden görüşülmesine yarın başlanıyor.

  Yasa yarın Anayasa, Salı günü de Adalet Komisyonu'nda ele alınacak. İktidar partileri, Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırarak yasanın 48 saat beklenilmeden TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesini isteyecekler. Bu durumda, önümüzdeki hafta Çarşamba ve Perşembe günlerinde yasanın yeniden çıkarılması söz konusu olacak.

  Memur için hükümete yetki

  Öte yandan, Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası'yla birlikte memurların mali, sosyal ve idari durumlarını düzeltecek kararname çıkarmak için hükümete yetki verilmesini öngören tasarının da önümüzdeki hafta içinde yasalaşmasının öngörüldüğü öğrenildi.

  Memurların mali, sosyal ve idari durumlarını düzeltecek kararname çıkartmak için hükümete yetki verilmesini öngören tasarı yarın 13.00'de Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek. Tasarı 17.30'da ise Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak. Tasarının bu hafta Genel Kurul'a indirilerek yasalaştırılması amaçlanıyor.

  Bütçe yasalaşacak

  TBMM Genel Kurulu'nda 11 Aralık Pazartesi gününden buyana devam eden bütçe maratonu sona eriyor. Genel Kurul'da yarın Enerji ve Tabii Kaynaklar, Dışişleri, Tarım ve Köyişleri ile Adalet bakanlıklarının bütçeleri ele alınacak. Yarın Yargıtay Başkanlığı'nın bütçesi de görüşülecek.

  Genel Kurul'un Salı günkü gündeminde Maliye Bakanlığı Bütçesi ile Gelir Bütçesi bulunuyor. Çarşamba günü de Genel Kurul'da 2001 yılı bütçesi üzerindeki son görüşmeler yapılacak. Bu görüşmelerin ardından 2001 Yılı Bütçe Tasarısı Genel Kurul'un oyuna sunulacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı