Gündem Haberleri

  'Af veto edilsin' kampanyası

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yakınlarını cinayet ve trafik kazası sonucu kaybeden aileler, Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası'nın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından ''veto'' edilmesi amacıyla kampanya başlattı.

  Beyoğlu'ndaki Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği'nde düzenlenen toplantıda mağdur aileler adına konuşan Nazan Odabaşı, ilk olarak 6 Aralık'ta 3-5 kişinin biraraya gelerek sesini duyurmaya çalıştığını hatırlattı.

  Odabaşı, o günkü toplantıda affın TBMM'den çıkmamasını istediklerini belirterek, ancak Meclis'in bu isteği dinlemediğini söyledi. Halen umutlarını kaybetmediklerini dile getiren Odabaşı, ''Biz mağdur aileler olarak, Türkiye genelinde Cumhurbaşkanı Sezer'e iletilmek üzere faks ve e-mail kampanyası başlattık'' dedi.
  Nazan Odabaşı, Türkiye genelindeki öteki mağdur ailelerin ya da yasaya karşı olanların irtibat için ''0 532 314 95 42'' numaralı telefonu arayabileceklerini kaydetti.

  Sezer'e çeşitli biçimlerde iletilecek olan dilekçede şu ifadelere yer veriliyor.

  ''Bizler, TBMM'nin kabul ettiği af yasasının mağdurlarıyız. Sadece mağdur ailelerin değil Türk milletinin de iradesi hiçe sayılarak çıkarılan bu yasa, toplumun büyük bir kesimini dışlamıştır.

  Bu yasa böyle yürürlüğe girerse, kendi adaletlerini kendileri sağlayacak insanlar ortaya çıkacak ve bugünün mağdurları yarının suçluları olacaktır. Ben böyle bir yasaya karşıyım ve affetmiyorum.

  Sayın Cumhurbaşkanım, belirttiğimiz nedenlerle büyük bir yanlışın düzeltilmesi için Anayasa'nın size getirdiği olanağı kullanacağınızdaneminiz. Bu hepimizi ilgilendiren bir konudur, sizin bu af yasasını veto etmeniz çağrısında bulunuyorum.''

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı