Dünya Haberleri

DÜNYA

  Af Örgütü: YPG, IŞİD'den aldığı köyleri yerle bir ediyor

  BBC Türkçe
  13 Ekim 2015 - 09:21Son Güncelleme : 13 Ekim 2015 - 09:50

  Uluslararası Af Örgütü, Suriye'deki Kürt YPG güçlerinin IŞİD'den geri aldığı köylerdeki halkı zorla yerlerinden ettiğini ve evleri yıktığını iddia etti.

  Af Örgütü: YPG, IŞİDden aldığı köyleri yerle bir ediyor

  Örgütün yeni açıklanan raporunda YPG'nin bu eylemlerinin "savaş suçuna varabilecek derecede" olduğu belirtildi.

  Af Örgütü'nün çalışanları, Kürtlerin kontrolündeki Haseke ve Rakka'da, YPG güçleri tarafından endişe verici derecede tacizler yapıldığını gösteren kanıtlar bulduklarını rapor etti.

  Hüseyniye köyünde yaşayan bir kişi "Bizi evden zorla çıkarıp evimizi ateşe verdiler... buldozerler de getirmişlerdi. Tüm köy yok olana kadar evleri sırayla yıktılar..."

  Uydudan gelen görüntüler de bu iddiaları doğruladı. Af Örgütü, Hüseyniye bölgesinde geçen yıl 225 olan bina sayısının bu yıl 14'e düştüğünü belirtti.

  Raporda, YPG'nin geri aldığı köylerdeki bazı kişilere, Irak Şam İslam Devleti'ne sempati duydukları ya da örgütle bağlantılı oldukları gerekçesiyle bu şekilde davranıyor gibi göründüğü ifade edildi.

  Af Örgütü YPG'nin iddialar karşısında kendisini korumaya çalıştığını ve eylemlerini "sivil halkı korumak ve kendi askeri ihtiyaçları nedeniyle yaptıklarını" söylediğini belirtti.

  IŞİD'e karşı Suriye'nin kuzeyinde savaşan en etkili güç olan YPG, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun IŞİD'e yönelik saldırılarıyla birlikte bazı bölgeleri geri almıştı.

  Af Örgütü: YPG, IŞİDden aldığı köyleri yerle bir ediyor

  ABD, Suriyeli Kürtlere 50 ton silah attıABD, Suriyeli Kürtlere 50 ton silah attı

  Etiketler: YPG , af örgütü , suriye

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı