Dünya Haberleri

  Af Örgütü: Kore bize gaz verme

  CİHAN
  01.01.2015 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Güney Koreli bir firma tarafından üretilen yaklaşık 1,9 milyon adet biber gazı kartuşu ve gaz bombasının Türkiye'ye satılacak olmasına bazı insan hakları kuruluşları tepki gösterdi.

  Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, İnsan Hakları Derneği ve İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden 'Kore Bize Gaz Verme' başlığıyla yapılan açıklamada, "Türkiye’de, barışçıl protestolar sırasında toplumsal olaylara müdahale teçhizatı sıklıkla kötüye kullanılıyor. Son günlerde, Güney Kore'den büyük miktarda öldürücülük düzeyi az silahın ihraç edileceğine dair haberleri kaygı ile izliyoruz." denildi.

  Af Örgütü: Kore bize gaz verme

  Açıklamaya göre, sevkiyatın ilk bölümünün 2015'in Ocak ayının ortasında Türkiye hükümetine teslim edilmesi planlanıyor. Ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  "Türkiye’de güvenlik güçlerinin protestolarda biber gazını kötüye kullanma ve protestoculara sıklıkla doğrudan gaz bombası atma konusunda kötü bir sicili bulunuyor. 2013 yılının yaz aylarında gerçekleşen Gezi Parkı eylemleri sırasında, güvenlik güçleri barışçıl protestoculara yönelik defalarca, kimi zaman ölümcül sonuçları olacak şekilde, aşırı ve keyfi bir biçimde güç kullandı. Yakın mesafeden atılan gaz bombalarının başlarına isabet etmesi sonucu ölen 15 yaşındaki Berkin Elvan ve 22 yaşındaki Abdullah Cömert’in de aralarında bulunduğu en az dört kişi doğrudan polisin aşırı güç kullanımı sonucu öldü. Bazıları çok ciddi olmak üzere 8 binden fazla kişi yaralandı. Güvenlik güçleri 1 Mayıs 2014'te de Taksim Meydanı yakınlarında barışçıl protestoculara yönelik aşırı güç kullandı."

  "Türkiye yetkilileri bu tür eylemlerin bir daha yaşanmayacağını güvence altına alıncaya ve güvenlik güçlerinin geçmişte gerçekleştirdiği hak ihlallerine yönelik kapsamlı, tarafsız ve bağımsız soruşturmalar yürüteceğini taahhüt edinceye kadar, ülkeye biber gazı ve diğer öldürücülük düzeyi az silahların sevkiyatı durdurulmalıdır." denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  "İnsan hakları savunucuları olarak Wassenaar Düzenlemesi'nin katılımcılarından olan Güney Kore yetkililerini, Türkiye’ye bu tür silahların sevkiyatını durdurmaya çağırıyoruz. Sorumluluk sahibi hiçbir hükümet, bu şartlar sağlanana kadar, Türkiye yetkililerine barışçıl protestoları bastırmak amacıyla kullanılan bu araçları sağlamamalıdır."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı