Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Af görüşmesinde Kırcı savunması

  Hürriyet Haber
  07 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Aralık 2000 - 00:01

  Anayasa Komisyonu'ndan dün geçen, af tasarısının TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülmesine başlandı. Komisyonda söz alan MHP'li milletvekilleri, af tasarısıyla Haluk Kırcı'ya haksızlık edildiğini savundular. MHP İstanbul milletvekili Mehmet Gül, Kırcı'nın siyasi sahibi olmadığı için haksız yere 7 kez idam cezasına çarptırıldığını savundu. Gül, "yüzde 18 oy almış bir kesim içinde, 'biz devlet düşmanlığı yapmadık, bize karşı niye haksızlık yapılıyor?' diye soruyorlar" dedi. MHP Trabzon Milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu, bu tasarının 'Apo'yu affetme yasası' olduğunu savunarak, afla "Kırcı'ya, oğlum sen bu vatanı sevmişsin yatmaya devam et" denildiğini iddia etti.

  MHP İstanbul Milletvekili Mehmet Gül, bu yasayla bir devrin bilançosunun çıkacağını öne sürerek, ''Velev ki Apo, velev ki Haluk Kırcı olsun, herkesin adalete ihtiyacı var'' dedi. Haluk Kırcı'nın 7 kişiyi katlettiğini hatırlatan Gül, özetle şöyle konuştu:

  ''Bunu kimse tasvip etmez. Kimse (benim katilim iyidir, milliyetçidir) demiyor. Ama, (siyasi sahibi yoktur) diye 7 kere idama mahkum edilmesi eşitlik ilkesine aykırıdır. Yeni yaraların açılmasından endişe ediyorum. Eğer adalet hissiyatını tüm topluma yaymazsak, bunu gideremiyorsak, biz bunu niye yapıyoruz? Yasadan herkes istifade etmelidir. Yüzde 18 oy almış bir kesim içinde, (biz devlet düşmanlığı yapmadık, bize karşı niye haksızlık yapılıyor) diye soruyorlar? Tasarı bu haliyle birilerini memnun bazılarını mutsuz eder ama yeni yaralar açar endişesindeyim.''

  Gül, 1974 affının toplumda ''Ecevit affı'' olarak bilindiğini, Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilerek genişletilmesi durumunda da bu tasarı hakkında ileride ''Apo'yu affeden af'' denmesinden endişe ettiklerini söyledi. Gül, tasarıda, her cezaya ayrı indirim sağlanmasına ilişkin değişiklik yapılması gerektiğini de söyledi.

  Kırcı kompleksinden kurtulalım

  MHP Trabzon Milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu, şartla salıverme ve cezaların ertelenmesi yasa tasarısının hiçkimse tarafından beğenilmediğini belirterek,''Tasarı, önümüzde bir hilkat garibesi gibi duruyor'' dedi.

  Tasarı ile ''bir taahhütlü mektup ve bir telgraf gönderildiğini'' iddia eden Bıçakçıoğlu, ''Telgraf Haluk Kırcı'ya gidiyor, (oğlum, sen bu vatanı sevmişsin, yatmaya devam et) diyorsunuz. Taahhütlü mektup, Öcalan'a gidiyor. Diyorsunuz ki, (Bekle, bu tasarı 5-6 ay sonra Anayasa Mahkemesi'nden döner. Senin idamın da düşer). 30 bin kişinin katilini kurtarmak bizim işimiz olamaz'' dedi.

  Tasarının, 23 Nisan 1999 tarihi öncesindeki suçları kapsamasını eleştiren Bıçakçıoğlu, ''Tarih niye 1 Ocak 2000 ya da 29 Ekim 2000 değil?'' diye sordu.

  Tasarı ile daha çok sayıda hükümlünün dışarıya çıkarılmasının amaçlandığını, Adalet Bakanlığı'nın bunu, ''cezaevlerini boşaltıp, tadilat etmek'' için istediğini anlatan Bıçakçıoğlu, bazı insanların gazeteci olmamasına karşılık basın kartı taşıdığı için işlediği suçlardan dolayı aftan yararlanacağını ifade etti. Bıçakçıoğlu, ''Bir bakıyorsunuz, bunların hepsi Dev Yol, Dev Sol, DHKPC ya da PKK'lı..'' dedi.

  Cezaevlerinde, ''görüşünü paylaşmasa da'' bazı tutuklu ve hükümlülerin ''çelişkileri protesto'' amacıyla açlık grevi ve ölüm orucu yaptığını kaydeden Bıçakçıoğlu, tasarının Anayasa Mahkemesi'nden döneceğini öne sürdü. Bıçakçıoğlu, Adalet Bakanı Türk'e, ''Sayın Bakan, bu afla birlikte uygulayıcılara birer kılavuz gönderelim. Herkes farklı birşey söylüyor'' dedi. Bıçakçıoğlu, konuşmasını, ''Bunun adını af koyalım. Haluk Kırcı kompleksinden kurtulalım'' diyerek tamamladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı