Gündem Haberleri

  Af, Aylanur içindi ama o çıkamıyor

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı'nın eşini ve Rahşan Ecevit'i etkileyerek af fikrini gündeme getiren 4 yaşındaki Aylanur, cezaevinden çıkamıyor.

  Aylanur'u hapiste doğuran Emine Karabulut, 27 yıl cezaya çarptırıldığı için af çıkarsa 4.5 yıl daha içerde kalacak.

  Cinayetten mahkûm olan annesinin cezaevinde dünyaya getirdiği ‘Af Çocuğu’ 4 yaşındaki Aylanur Karabulut, yaklaşık 40 bin kişinin çıkarılan aftan yararlanıp tahliye olmasını sağlıyor. Ancak bu affın simgesi olan Aylanur'un, annesi Emine Karabulut ile birlikte özgürlüğe kavuşmalarına daha 4.5 yıl var.

  Trabzon'un Düzköy İlçesi'nde 19 Haziran 1996'da hakkında dedikodu yaptıkları iddiasıyla akrabası ve komşusu Nebahat ve Abdullah Karabulut çiftini öldüren Emine Karabulut, toplam 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cinayet sırasında hamile olan Emine Karabulut cezaevinde dünyaya getirdiği kızı Aylanur'u kadınlar koğuşunda büyüttü.

  BAKAN EŞİ GÖRDÜ GÜNDEM DEĞİŞTİ

  İki yıl önce dönemin İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün eşi Fatma Türk Trabzon Cezaevi'ni ziyareti sırasında mahkûm Emine Karabulut'u ve kızı Aylanur'u görünce büyük ilgi gösterdi.

  Basın mensuplarının Türk'ü yakından takip etmesiyle konu bir anda gazete sayfalarına ve televizyonlara yansıdı. Aylanur ve annesinin hikáyesini televizyonlardan izleyen Başbakan Bülent Ecevit'in eşi Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit de bundan etkilenerek, affı gündeme getirdi.

  AF ÇALIŞMALARININ SİMGESİ OLMUŞTU

  Fatma Türk'ün ziyaretinden sonra gündüzlerini kreşte, gecelerini cezaevinde geçirmeye başlayan Aylanur, artık ‘Af çocuğu’ olarak anılmaya başlandı. Ancak Aylanur, kabul edilen yeni yasaya göre yaklaşık 4.5 yıl sonra cezaevinden çıkabilecek.

  Aylanur'un annesi eski yasaya göre 10 yıl 8 ay yatması gerekirken yeni yasayla 8.5 yılda özgürlüğüne kavuşacak.

  Af çıkarsa 4.5 yıl daha yatacak

  Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı İnfaz Savcısı Abdullatif Yüksel, Aylanur'un annesi Emine Karabulut'un tahliyesiyle ilgili olarak, şunları söyledi: ‘‘Elimde af yasasının metni yok. Basından edindiğim bilgilere göre kanunla toplam ceza üzerinden indirim yapılacak. Yani Emine Karabulut'un 27 yıl cezasından 10 yıl çıkacak. 647 sayılı cezaların infazı hakkındaki kanun ve 2148 sayılı Şartlı Salıverme Kanunu ile birlikte değerlendirildiğinde, cezaevinde kaldığı 4 yıl gözönüne alınırsa yaklaşık 4.5 yılı daha kalıyor. Çünkü yeni kanunda eskiden iyi hali olan kişi bir ayı 24 gün olarak yatıyordu. Anladığım kadarıyla çıkarılan yasada bu kaldırılıyor.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı