ANKARA HABERLERİ

Aerosol spreyler evde patlayabilir

Hürriyet Haber
02.08.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat İsmet Erol, aşırı sıcaklarda gerekli önlemleri alınmadığı takdirde aerosol spreylerin patlayabileceği uyarısında bulundu.

Hürriyet Haber

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat İsmet Erol, böcek ve sinek ilaçlarının yanı sıra kozmetikte de kullanılan aerosol kaplı spreylerdeki tehlikeye dikkati çekerek, “Özellikle sıcaklığın yüksek olduğu yaz günlerinde bu tür sprey türlerinin patlamaması için hiçbir sebep yok. Bunların olduğu evlerdeki gerekli önlemleri almadığı takdirde vatandaşlar adete bombayla birlikte yaşamaktadır” dedi.

Güneşten uzak tutun

Prof. Dr. Murat İsmet Erol, çeşitli gazlar bulunan aerosollü sprey tüplerinin aşırı sıcaklarda patlama ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtti. Bu tür spreylerin içindeki kimyasal gazların, güneş ışığı, ısıtıcı cihaz ya da benzeri sistemlerin etkisiyle ısınarak genleşmesi sonucu patlamaların meydana gelebildiğini ifade eden Erol, “Aerosollü spreylerin olduğu evlerdeki vatandaşlar gerekli önlemleri almadıkları takdirde bombayla birlikte yaşamaktadır. Spreylerin üretimi, taşınması ve depolanması konusu da bu nedenle çok önemlidir” diye konuştu.

Sağlığı tehdit ediyor

Merdiven altı üretimin sakıncalarına dikkati çeken Erol, şunları söyledi:
“Bu tür aeresollü spreylerin depolanması ve taşınması halk sağlığı açısından riskler teşkil ediyor. Kurallara uygun olmayan ve bilimsellikten uzak üretimler sonucu oluşturulan sprey ürünlerinin yeterince soğutulmayan depolarda korunması çok sakıncalı. Evlerde ya da işyerlerindeki patlamalar küçük çapta etkili olurken bu tür sağlıksız işletmelerin varlığı çevredeki bütün vatandaşların sağlığını tehdit ediyor.”

Nasıl muhafaza edilmeli

İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Aksoy ise aerosollü kaplardaki püskürtmeyi sağlayan itici gazın hidrokarbondan oluştuğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Aksoy, Sanayi Bakanlığı’nın mevzuatına aykırı olarak uygun malzemeden üretilmeyen ve gerekli testlerden geçmeyen kapların halk için çok büyük tehlike oluşturduğunu kaydederek, “Vatandaşların bu tür spreyleri alevli ve ısı verici cihazlardan uzak tutarak, serin yerde muhafaza etmesi gerekir” diye konuştu. Sprey ilaç üreten bir firmanın teknik müdürü Hülya Gün, aeresollü haşere ilaçlarının piyasaya dağıtılmadan önce dayanıklılığının test edilmesi için 50 derecenin üstündeki su havuzlarında 7 dakikalık testlerden geçirildiğini belirtti. Gün, üreticilerin bağlı oldukları Avrupa Aerosol Federasyonu kurallarına harfiyen uymak zorunda olduğunu vurgulayarak, “Aerosollü ürünler gerekli önlemler alınmadığı takdirde bir bomba kadar etkilidir” dedi.

Aerosol kapları

1941’de böcek ilaçlarını püskürtmek amacıyla ABD ordusunun laboratuvarlarında geliştirilen aerosol kaplar, günümüzde dezenfektanlardan köpüklü kremlere, böcek ilaçlarından boyaya kadar değişen çok çeşitli ürünler için kullanılıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aerosol spreyler evde patlayabilir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:21
  • Guneş
   07:00
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:43
  • Akşam
   18:07
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı