AYDIN HABERLERİ

ADÜ Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Kendi Elektriğini Kendisi Üretecek

IHA
10.09.2015 - 09:36Son Güncelleme :

ADÜ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KENDİ ELEKTRİĞİNİ KENDİSİ ÜRETECEK

IHA

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi, kendi elektriğini kendisi üretecek. ‘Güneş Pili’ projesiyle hem enerji maliyetlerini azaltacak, hem de temiz enerji sağlanacak.
Güneş pilleri kullanarak doğaya zarar vermeyen sürdürülebilir enerjiye (Yeşil Enerji) yönelen ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi, ‘Trijenerasyon Sistemi’ ile kendi elektriğini kendisi üretecek. Avrupa Birliği (AB) ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’na (GEKA) sundukları projelerle enerji maliyetlerini ilk etapta yüzde 50 oranında azaltmayı daha sonra da bu oranı yüzde 90’a çıkartarak kendi ürettikleri enerjiyle karşılayacaklarını ifade eden ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mücahit Avcil, projenin ilk bölümünde hastanenin ısı yalıtımının yapılacağını, ikinci bölümde ise güneş pilleri vasıtasıyla hastaneye elektrik üreteceklerini belirtti.
Hastane binasının patlatılmış silisyumdan oluşan dolgu malzemesiyle kaplanıp camların da güneş kırıcılarla kapatılarak yalıtım yapılacağını vurgulayan Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mücahit Avcil, “İlerleyen dönemde de hastanenin kuzey kısmına düşen 500 metrekarelik alana güneş pilleri yerleştirerek elektrik üreteceğiz. Isınma ve soğutmanın büyük bir kısmını ürettiğimiz elektrikle karşılayacağız. Bu projeler sonuçlandığında özellikle kış aylarında ısıtma masraflarıyla 600 bin lirayı bulan enerji maliyetlerini yaklaşık 300 bin liraya düşürüp yarı yarıya tasarruf sağlamış olcağız. Kurmak istediğimiz Trijenerasyon Sistemi’nde, doğalgazı 18 silindirli motorlarla yakıp, motorların ürettiği torkla elektrik üreteceğiz. Egzoz sisteminden, soğutma suyundan, soğutma yağından elde edilen enerjiyi de birkaç tribünle işleme sokup hem sıcak hem soğuk hava üretimini sağlayacağız. Bu sistemler, doğalgazla çalıştığı için havayı kirletmeyecek. Ayrıca elektriğin birim fiyatını çok düşürecek” diye konuştu.
Yrd. Doç. Dr. Avcil, Enerjiye yapılacak her yatırımın son derece olumlu dönüşleri olacağını belirterek; “Burada hem kurumumuz hem dünyamız hem de çocuklarımızın geleceği için bir taşla birçok kuş vurmuş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden ADÜ Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Kendi Elektriğini Kendisi Üretecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Eylül 2015 tarihinde saat 09 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ADÜ Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Kendi Elektriğini Kendisi Üretecek haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:38
  • Guneş
   07:14
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:10
  • Akşam
   18:35
  • Yatsı
   19:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı