AYDIN HABERLERİ

ADÜ Öğretim Üyesi Selçuklu Camilerini Kitaplaştırdı

IHA
24.02.2015 - 12:12Son Güncelleme :

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (ADÜ) ÖĞRETİM ÜYESİ YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL ŞAHİN’İN ANADOLU SELÇUKLU DÖNEMİ CAMİLERİNİ İNCELEDİĞİ KİTABI YAYIMLANDI

IHA

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin’in Anadolu Selçuklu dönemi camilerini incelediği kitabı yayımlandı.
Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin’in ‘Anadolu’da Selçuklu Dönemi Camilerinin Çözümlemeli Plan İrdelemesi’ adlı kitabı yayımlandı. Şahin kitapta, erken İslam döneminden başlayarak tüm cami planlarını irdeleyerek, Anadolu Selçuklularının cami mimarlığının oluşumunda, Orta Asya- İran ve Selçuklu öncesi Anadolu’sunun kültürel birikimi üzerinde durdu ve konuyla ilgili yapılan çalışmaları belirtti.
Kitapta ayrıca; Anadolu’da Selçuklu dönemi camileri için yeni tipolojik gruplamalar önerilmiş, ilk kez tipolojik olarak ayrıntılı biçimde ele alınan ve sınıflandırılan camilerin özgün plan tipi belirlenerek, önemli örnekleri sorunları ve önerileri ile birlikte incelendi. Kitap aynı zamanda sanat tarihi, arkeoloji ve mimarlık tarihi üzerine çalışan ve eğitim alanlar için de önemli bir kaynak özelliğini taşıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden ADÜ Öğretim Üyesi Selçuklu Camilerini Kitaplaştırdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2015 tarihinde saat 12 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ADÜ Öğretim Üyesi Selçuklu Camilerini Kitaplaştırdı haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

11 Mart 2018, Pazar
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:19
 • Öğle
  13:25
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:18
 • Yatsı
  20:33
Sayfa Başı