AYDIN HABERLERİ

ADÜ Öğretim Üyeleri Türkiye’ye Endemik Yeni Bir Yılan Cinsi Tanımladı

IHA
09.10.2015 - 11:10Son Güncelleme : 09.10.2015 - 11:11

ADÜ ÖĞRETİM ÜYELERİ YENİ BİR YILAN TÜRÜ KEŞFETTİ

IHA

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Aziz Avcı, Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, Prof. Dr. Nazan Üzüm ve Dr. Can Yılmaz, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden iki ve yurtdışından iki araştırıcı ile birlikte Türkiye’ye endemik yeni bir yılan cinsi tanımlayarak bir ilke daha imza attı.
Tespit edilen yeni yılan cinsine, Türkiye’de herpetoloji biliminin kurucusu, bu alanda büyük emekleri bulunan merhum Prof. Dr. Muhtar Başoğlu’na atfen “Muhtarophis” adı verildi. Çalışmada kullanılan örnekler, morfolojik, filogenetik ve anatomik olarak incelenmiş ve aralarında büyük farklılıklar tespit edilmiştir. Muhtarophis yılanı ile beraber dünyada var olan yılan cinsi sayısı 515’e yükseltildi.
TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında, Hatay’ın Dörtyol ve Yayladağı ilçelerinde tespit edilen bu cins, şimdilik sadece Türkiye’de yayılış gösteren bir tür ile temsil ediliyor. Amanos Yılanı olarak bilinen ve 2007 yılında literatüre kazandırılan Rhynchocalamus barani yeni tanımlanan Muhtarophis cinsine aktarılarak, türün adı Muhtarophis barani (Amanos Yılanı) olarak değişmiş oldu. Zararsız ve küçük boylu olan bu yılanlar ancak 30-35 cm kadar büyüyebiliyor. Taş altlarında veya toprak içinde yayılış gösteriyor.
Ayrıca çalışmada Rhynchocalamus melanocephalus satunini de tür seviyesine çıkartılarak “Toprak Yılanı” ismi ile Rhynchocalamus satunini oluştu. Böylece Türkiye’de yayılış gösteren yılan türlerine yeni bir tanesi dahil edildi.
Öte yandan, yeni yılan cinsine ait örnekler, ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Müzesi’nde koruma altına alındı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden ADÜ Öğretim Üyeleri Türkiye’ye Endemik Yeni Bir Yılan Cinsi Tanımladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 11 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ADÜ Öğretim Üyeleri Türkiye’ye Endemik Yeni Bir Yılan Cinsi Tanımladı haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:10
  • Guneş
   06:47
  • Öğle
   13:13
  • İkindi
   16:40
  • Akşam
   19:18
  • Yatsı
   20:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı