AYDIN HABERLERİ

ADÜ’nün Düzenlediği Diyabetik Ayak Workshopu Büyük İlgi Gördü

IHA
22.10.2015 - 09:33Son Güncelleme :

DİYABETİK AYAK SEMPOZYUMU ADÜ'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

IHA

Uluslararası Diyabetik Ayak Sempozyumu, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Ertuğrul başkanlığında gerçekleşti.
Yerli ve yabancı uzman hekimlerin katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Diyabetik Ayak Sempozyumu öncesinde ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesinde düzenlenen workshopta Doç. Dr. Bülent Ertuğrul, Doç. Dr. Emre Özker ve Operatör Dr. Semih Bağhaki Diyabet hastalığının ayaklar üzerindeki etkilerini, hastalığın evrelerini, tedavi yöntemlerini ve kullanılan ilaçların hastalık üzerindeki etkilerini uygulamalı olarak anlattı.
Doç. Dr. Bülent Ertuğrul workshopta gerçekleştirdiği sunumda, Diyabetik Ayak komplikasyonlarına bağlı olarak her 10 dakikada 30 hastanın ayağının kesildiğini belirterek bu hastalığın bazı kanser türlerinden daha tehlikeli bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Hastalığın belirtilerini anlatan Doç. Dr. Ertuğrul, hastalık teşhis edilirken dikkat edilmesi gereken konular hakkında uyarılarda bulundu. Doç. Dr. Emre Özker, hastalığa karşı uygulanan tedavi yöntemlerini anlatarak tedavi sırasında ilaçların kullanımı hakkında bilgiler verdi. İlacın 12 hafta süresince kullanıldığını anlatan Doç. Dr. Özker, ilacın yan etkileri konusunda da uyarılarda bulundu. Operatör Dr. Semih Bağhaki, şeker hastalarında meydana gelen kalp ve böbrek problemlerinin bu hastalığın kontrollerinde daha çok dikkat çektiğini ve ayak yaralarının gözden kaçabildiğini belirterek; “Bir şeker hastasında ayak yaralarının ortaya çıkması o hastalığın ileri safhaya ulaştığını gösteren bir tehlike çanıdır” dedi.
Sempozyumun öncesinde gerçekleşen workshop sonunda Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesinde katılımcılara yönelik ilacın kullanımı ve yara bakımı uygulamalı olarak gösterildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden ADÜ’nün Düzenlediği Diyabetik Ayak Workshopu Büyük İlgi Gördü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 09 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ADÜ’nün Düzenlediği Diyabetik Ayak Workshopu Büyük İlgi Gördü haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

25 Mayıs 2018, Cuma
 • İmsak
  04:03
 • Guneş
  05:45
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  17:02
 • Akşam
  20:26
 • Yatsı
  22:01
Sayfa Başı