Gündem Haberleri

  Adriyatik’te Türk üssü

  Hürriyet Haber
  13.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Vlora'daki Paşa Limanı'nda 250 askerimiz bulunuyor

  10 milyon dolara mal olan limanın açılışını 13 Haziran'da Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu ile Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil yapacak.

  TÜRKİYE, Balkanlara damgasını vurmaya devam ediyor. Bosna ve Kosova'da barış ve istikrarın oluşması adına binlerce askeri bulunan ve buradaki halka maddi ve manevi yardımda bulunan Türkiye, bu kez de Arnavutluk'ta dev bir limanı devreye soktu.

  Türkiye'nin Arnavutluk'a yardım planı ve iki ülke arasındaki askeri işbirliği çerçevesinde, bu ülkenin Vlora Kentindeki Paşa Limanı tamamlandı. Böylelikle Adriyatik'te Türk yapımı bir deniz üssü hizmete girmiş oldu.

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı koordinasyonunda tamamı Türk mühendisliği ve mali gücü ile yapılan limanda tersane ve atölyeler bitirildi. 10 milyon dolara malolan limanda, güvenlik, eğitim ve mühendislik dallarında olmak üzere subay, astsubay ve erlerden oluşan 250 Türk askeri bulunuyor.

  Limanın resmi açılışı ise 13 Haziran tarihinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil tarafından gerçekleştirilecek. Bu çerçevede 13 Haziran'da iki komutan Arnavutluk'a gidecek. Açılış töreninde Arnavutluk Cumhurbaşkanı Recep Meydani ve bu ülkeden diğer üst düzey yetkililer de hazır bulunacak.

  Adriyatik'teki en büyük limanlardan olan Paşa Limanı sayesinde Avrupa'nın en sorunlu yeri olan Balkanlar'a denizden çıkarma yapılabilecek. Türkiye, Arnavutluk ile birlikte, NATO üyesi olduğu için talep gelmesi durumunda bu limanı ittifak güçlerine de açabilecek.

  Deniz Harp Akademisi'nin restorasyon işlemi de yine Türk askerleri tarafından tamamlandı. Burada ayrıca Türk Deniz subayları eğitim veriyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı