Ege Haberleri

EGE

  Adramytteion kazıları yeniden başladı

  Sefer TALAY / BURHANİYE, (DHA)
  03 Eylül 2012 - 10:07Son Güncelleme : 03 Eylül 2012 - 10:07

  Balıkesir’in Burhaniye İlçesi'nde, 6 yıl ara verilen Adramytteion kazılarına yeniden başlandı.


  Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. H. Murat Özgen, Ören Meydanı'nda deniz manzaralı alandaki kazının bu yılki bölümünün Eylül sonuna kadar devam edeceğini söyledi.
  Meşe ağaçlarının altında başlatılan kazının tanıtımı için ilçeye gelen Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Abdullah Soykan, dünyanın en güzel körfezlerinden birinde kazıya başladıklarını belirtti. Soykan, “Adramytteion antik kenti kazılarının belli bir seviyeye gelmesi için 15-20 yıl geçmesi lazım. Dünyanın en güzel körfezlerinin birinin kıyısındayız. Burada deniz bulanmaz. Çünkü dağlardan kuvars kumları gelmektedir. Bu kumlar Madra dağlarından geliyor” dedi. Yrd. Doç. Dr. H. Murat Özgen de hedeflerinin Bizans ve Helen tabakalarını meydana çıkarmak olduğunu dile getirdi. Kazıda 40-45 öğrenci bulunduğunu ve bu sayısının gelecek yıllarda daha da artacağını ifade eden Özgen, Eylül ayı sonuna kadar çalışacaklarını söyledi. Burhaniye'nin CHP'li Belediye Başkanı Fikret Akova da, kazıların ilçeye çok şey kazandıracağını belirterek, “6 yıl aradan sonra Adramytteion kazılarına başlıyoruz. Burası Ören'i turizm ve çekim merkezi haline getirecek. Adramytteion çok önemli bir kent. Burada para basılmış. Adliye ve önemli hukukçular varmış. Ören'deki kazılarla turizmde iddialı hale gelmek istiyoruz” dedi.
  Kazıya katılan arkeoloji bölümü öğrencileri de, deniz kenarında çalışma yapmaktan ve Adramytteion kazılarında görev almaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı