ANKARA HABERLERİ

ADOB yeni sezonda halka açılacak

Haşim KILIÇ
26.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

1 Ağustos’ta Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü koltuğuna oturan Aykut Çınar, meşhur Üç Tenor’dan biri. 19 yıldır sanatçı olarak görev yaptığı ADOB’a bundan sonra daha çok müdür olarak hizmet verecek. En büyük hedefi ise Ankara’da konser yapılabilecek bütün alanları kullanarak, daha geniş kitlelere ulaşmak. Bu konuda ise en büyük desteği belediyelerden bekliyor.

Haşim KILIÇ

“19 yıllık Devlet Opera ve Balesi sanatçısıyım. 6-7 yıl koroda söyledim sonra solist olarak uzun süredir Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde söyledim. Meşhur Üç Tenor’dan biriyim. Büyük halk kitleleriyle halk konserleri yaptığımız için Üç Tenor’la daha popüler olduk. 1 Ağustos’tan itibaren de müdürlük görevi verildi. Bir dönem solist ve müdürlüğü bir arada yapacağım. Ankara Devlet Opera ve Balesi büyük bir kurum ve müdürlük zor bir iş. Ama sahneyi de bırakamam çünkü yaşım daha çok genç. Geçen yıl söylediğim beş prodüksiyon vardı onları ikiye düşüreceğim.

Başkente yakışır opera binası

Daha önce Opera Solistleri Derneği’nin yönetim kurulu başkanıydım. Operanın geleceğine ilişkin sorunları biliyorduk. Sorunlar ortada duruyor, şimdi çözüm tarafına geçtim ve elimizden geldiğince çözmeye çalışacağız. En büyük sorun ADOB’un başkente yakışır bir binaya sahip olmaması. Çok büyük bir tadilat geçirmesi ve teknolojik imkanların adapte edilmesine rağmen, hala güzel bir opera binasına sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Bizim kültürümüzden izler taşıyan ama evrensel değerleri de olan bir bina ihtiyacı var.

“Açık hava konserleri”

Erdoğan Davran, Ankara Müdürlüğü’nü çok iyi bir noktaya getirmiş. İşleyen bir sistem var. Bu sistemi devam ettireceğiz. Ben özellikle Ankara’daki bütün açık alanları, konser yapılacak mekanları değerlendirip daha çok halkla buluşmayı planlıyorum. Ankara’da kullanabileceğimiz her yeri sahne olarak kullanmak istiyoruz. Havalar müsaade ederse açık hava konserleri yapmayı planlıyoruz. Bu konuda belediyelerden yardım bekliyorum. Bütün belediye başkanlarıyla görüşmek istiyorum. Devletin bu kadar büyük kurumu hizmet için var. İşbirliğiyle güzel şeyler yapabiliriz.

“Daha fazla izleyici”

Göreve geldiğimde bütün program belirlenmişti. Kurumlarda idareciler değişir ama sanat politikası devamlılık gösterir. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde tüm temsillerin biletleri çıktığı gün çıkıyor. İdarecilerin en büyük sorunu bilet bulamayan seyircilere yardımcı olmak. Bu salon bize yetmiyor ve yetmemeli. Başka salonlarda da temsiller yaparak daha fazla Ankaralıya ulaşmalıyız. Müdürlük olarak hedefimiz, Ankara’da yaşayan ve sanat kaygısı olan herkese ulaşmak. İnsana nasıl ulaşabilirizin altyapısını kurup, daha büyük kitlesel konserler yapmak bizim hedefimiz.

“Yeni sezonun fragmanı”

Congresium Ankara’da 28 Eylül Cuma gecesi açılış konserimiz var. Bu mekanda konser yapma fikri oluştuğunda salonun büyüklüğü bizi ürküttü. Ama bu tip konserler Ankara seyircisi tarafından hep çok beğenildi. Böyle bir konsere cesaret ettik. Biletler satışa çıktığında afiş ve promosyon çalışmalarına başlamamıştık. Tanıtım çalışması yapmadan biletlerin yüzde 80’i bitti. Cuma günü tamamen dolu olan yaklaşık 3500 kişilik bir salonda konser vereceğiz. Konserde Rengin Gökmen şef olarak görev yapacak. Biraz tasarım olsun istedik. Sahne tasarımı ve rejisini Mehmet Balkan yapacak. Opera ve bale birimlerinin neredeyse tamamı gecede olacak. Sezon fragmanı gibi olacak. Sevilen aryalardan bölümler seçtik. Bir yarısı da Türk eserlerinden olacak. Her parçada halk kendini bulacak ve çok sevecek. İlk kez bu kadar büyük salonda bilet satışıyla konser düzenleyeceğiz.

“Yeni asansörler”

Eski sahne asansörleri 1948 yılından beri kullanılıyordu. Sistemleri çok eskiydi ve sallanıyordu. Yeni asansörler çağdaş opera sahnelerinde kullanılan sistemden oluşuyor. Dokuz ayrı parçadan oluşuyor ve hepsi ayrı hareket de edebiliyor. Dekor değişimi çok hızlı yapılacak. Bu tadilat dört aşamalı. Önümüzdeki yıl da devam edecek.

“MDT’nin 20. Yılı”

Geçen yıldan devam eden eserler seyirci tarafından çok beğenilen eserler. Tosca, Macbeth, Saraydan Kız Kaçırma devam edecek. Rigolette prömiyer yapacak. Ayrıca Ankara hikayesi olan Karyağdı Hatun prömiyer yapacak. Ankara merkezli bir eser ve çok beğenileceğini düşünüyorum. Muammer Sun’un Sevginin Bedeli isimli bale eserini yapacağız. Ayrıca Amazonlar isimli bale eserinin prömiyeri olacak. Repertuar çok dolu ve seyirciye alternatifler sunacak. Ayrıca Modern Dans Topluluğu bu yıl 20. Yılını kutlayacak. MDT’de Gece Gündüz ve Arda Boyları isimli iki prömiyer yapacak. MDT’nin 20. Yılını bu yıl büyük bir gala geceyle kutlayacağız.

Kayseri ve Sivas pilot il uygulaması devam ediyor. Ama biz bu yıl bunu biraz daha genişletmek istiyoruz. Yozgat, Bolu, Karaman gibi illere de ulaşmak amacındayız. Kurban Bayramı’nın son günü 28 Ekim’de çocuk eseri yapıyoruz. Çocuklara bayram hediyesi olarak ücretsiz temsil edeceğiz. Leyla Gencer’de kurslarımız devam ediyor. Çocuk balesi bölümümüz var. Burada eğitim alan çocuklarımız bazı eserlerde sahneye de çıkıyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ADOB yeni sezonda halka açılacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı