"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Adnan Özyalçıner 75 yaşında

1950 Kuşağı’nın usta yazarlarından, iyi öykücü Adnan Özalçıner’in 75. yaş gününü cumartesi günü saat 16.00’da Tünel’deki Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde kutladık.

Konuşmacılar birlikte sahnede yer aldılar: Sennur Sezer, Kemal Özer, Cengiz Gündoğdu ve ben.

1950 Kuşağı’ndan biri olarak, kendi kuşağımın, edebiyat tarihinde önemli bir yeri olduğunu söylemeliyim.

Çünkü bizim kuşak, kolay tasfiyecilik ve reddiyecilikle edebiyata başlamadı. İnandık ki, bizim yazdıklarımız, kötü yapıtları gündemden silecektir. Geleneğin yaşayan yanlarını ortaya çıkarmaya çalıştık, bizden önceki ustaların yapıtlarını eleştirirken onlardan bugüne kalan, bizi etkileyen içeriğini unutmadık, savunduk. Edebiyat tarihinin saygılı bir kuşağıdır 1950 Kuşağı.

* * *

ADNAN ÖZYALÇINER, bir İstanbul yazarıdır. İstanbul’un bugün varoş dediğimiz kenar mahallelerini sevgiyle, en ince ayrıntısına kadar edebiyata getirmiştir. Yalın anlatımdaki ustalığı her zaman beni çekmiştir. Psikolojik gözlemleri onun anlattığı kahramanları, tipleri bize sevdirmiştir.

O, bize İstanbul’un bu kesiminde yaşayanları anlatırken, onları tanımadan, yaşadıklarını bilmeden İstanbul’u eksik anlayacağımızı ispatlamıştır.

Bence Panayır (1960) ve Sur (1963), bir kentin toplumsal, ekonomik, bireysel tarihini ve coğrafyasını anlatmadaki başarısıyla, modern klasikler listesine girecektir.

Özyalçıner, ilk kitabında benimsediği toplumculuk anlayışını, ilerki çalışmalarında daha da koyulaştırmıştır.

Benim kuşağımın, toplumsaldan toplumculuğa geçiş serüveninde, 27 Mayıs 1960 Devrimi’nin büyük, belirleyici etkisi olduğu inkár edilemez. Bu görüşü temellendiren sevgili Bülent Tanör’ün de anısına yeniden sevgiler gönderiyorum.

Bazı sözler çok kullanılır ama gerçeklik oranı değişir, "Her başarılı erkeğin ardında bir kadın vardır" sözünü, eşi Sennur Sezer doğrulamıştır. İyi, verimli bir evliliği sürdüren çifti tanıştıran ben olduğum için bu mutluluktan da payıma bir hisse çıkarıyorum.

Yalnız ona destek olmamış, birlikte yapıtlar da yayınlamışlardır.

Ben iyi bir yazarın ödüllerinden söz etmenin, belli bir ustalık düzeyinden sonra gereksiz olduğuna inananlardanım ama gene de aldığı ödülleri kutlama yazısına eklemek gerekiyor:

Sait Faik Hikáye Armağanı, Türk Dil Kurumu Hikáye Ödülü, Haldun Taner Öykü Ödülü.

Yaş dönümlerinin, ödüllerin, kutlama toplantılarının benim açımdan önemli bir işlevi vardır.

O yazarı yeniden okumaya bir çağrıdır. Ölçütümü yinelemeliyim: Hepimiz bir yazarı değişik yaşlarda farklı yorumlar ve algılarız.

* * *

KUŞAKDAŞIM Adnan Özyalçıner’i kutluyorum, yeni kitaplarda buluşmayı diliyorum.
X