Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Adnan Menderes'in mucize kurtuluşu

  17 Şubat 2010 - 11:16Son Güncelleme : 17 Şubat 2010 - 11:36

  Tam 51 yıl önce bugün bir mucize yaşandı... 1959'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasına bir tek imza kalmıştı... Türkiye ile Yunanistan anlaşmış, fakat İngiltere'nin onayı gerekiyordu... Başbakan Adnan Menderes ve heyeti uçakla Londra'ya gidiyordu... İngiltere'de aşırı sis vardı, görüş mesafesi gittikçe azalıyordu ve 'TC-SEV' uçağı düştü... Ters dönüp ortadan ikiye bölündü... Kazada Adnan Menderes yara almadan kurtuldu, 14 kişi şehit oldu... Görüşmelerin askıya alınacağını düşünülüyordu... Ancak Menderes, Londra Anlaşması'nı hastanede imzaladı...

  17 Şubat 1959'da Kıbrıs konusunda Yunanistan'la imzalanan ikili antlaşmanın ardından üçlü görüşmeler için Birleşik Krallık'a giden Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ı Adnan Menderes’i taşıyan THY uçağı Londra Gatwick Havaalanı yakınlarında düştü… Başbakan Menderes yara almadan kurtuldu fakat ‘TC-SEV’ uçağında bulunan Devlet Bakanı Server Somuncuoğlu, Özel Kalem Müdürü Muzaffer Ersü, Eskişehir Milletvekili Kemal Zeytinoğlu'nun da aralarında olduğu 14 kişi hayatını kaybetti…

   

  Adnan Menderes ve Türk heyeti, Londra Anlaşması’nı imzalamak üzere Viscount 793 tipi ‘TC-SEV’ uçağıyla yola çıktı. THY uçağı önce İngiltere’nin başkenti Londra’daki Heatrow Havalimanı’na inecekti. Fakat kontrol kulesi yetkilileri, aşırı sis nedeniyle uçağı Gatwick Havaalanı’na yönlendirdi.

  Kaptan pilot Münir Özbek kontrolündeki uçağın bir süre sonrakuleyle irtibatı kesildi. Aşırı sis nedeniyle görüş mesafesi azaldı ve THY uçağı Surrey Jordanwoods Ormanı’na çakıldı.  Büyük bir gürültü ve alev topuna dönen uçağı fark eden köylüler uçağın düştüğü yere koştu. Manzara dehşet vericiydi. THY uçağı ters dönerek ikiye bölünmüştü.

  Sakarya Milletvekili Rıfat Kadızade, Başbakan Adnan Menderes’in dışarı çıkmasını sağladı. Menderes, mucizevi bir şekilde kazadan yara almadan kurtuldu. Menderes’e ilk müdahaleyi Baileyailesi ve hemşire eşi Margareth yaptı. Bailey'ler Menderes'e kim olduğunu sordu. Menderes İngilizce karşılık verdi: 'Ben Türkiye'nin başbakanıyım. Uçakta çok kişi var. Beni bırakın ve onlara yardım edin.'

  Türkiye, Londra’dan gelen haberle şok oldu. Başbakan Menderes’in hayatta olup olmadığı bilinmiyordu. Menderes'in kaldırıldığı London Clinic'te teybe kaydedilen sesi BBC'nin yardımıyla iki gün sonra Ankara, İstanbul ve İzmir radyolarından yayımlandı.

  Menderes’in talimatıyla Kıbrıs görüşmeleri planlandığı zamanda başladı. Başbakan Adnan Menderes, Kıbrıs Cumhuriyeti için hazırlanan Londra Anlaşması’nı hastanede imzaladı.

  1959 Mart’ında taburcu olan Menderes’i İstanbul’da görülmemiş bir kalabalık karşıladı. Öyle ki Menderes tezahüratlar karşısında duygulanarak ağladı, yol boyunca arabası durduruldu. O gün İstanbul'a her geldiğinde kaldığı Park Otel'e izdihamdan dolayı dört saatte ulaşabildi.

   İŞTE O GÜNÜN MANŞETLERİ / BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 32 Yorum }
  • Dogan SAGALTICI 17.2.2010 15:06:31
   sayin HALUBEKIR TASKESEN lutfen tarihi biraz daha dikkatli arastirsaniz turkiye cumhuriyetini kim bu yola surdu adnan menderes basbakanligi suresine ulkesi adina ne yapmistir???????
  • Harika_ Been 17.2.2010 14:59:44
   fütursuzca rahmetli menderes hakkında atıp tutan zavallı arkadaslara acıyorum bu beyinler yüzünden bu ülke hep karanlıga gitti ve nitekim hak ettiklerini yasıyorlar artık
  • KALELİ ZEYBEK 17.2.2010 13:57:15
   RAHMETLİ MENDERES İN İDAM KARARI 15 EYLÜL DE VERİLDİ. İDAM KARARINI İMZALAYAN KİŞİ DE NE YAZIKKİ 15 EYLÜL DE ÖLDÜ..... AÇI TARİHİ İNCELEYİN.
  • YAŞAR DEMİR 17.2.2010 13:45:45
   Eh o gün bu gündür de bu milletin anası ağlıyor. Yolsuzlukla bu millet onunla tanıştı. Din sömürüsüyle onunla tanıştı. Din tüccarı bu politikacının açtığı yolda giden şimdiki çıkarkeşlerse hep ona atıf yapıyor. ADNAN MENDERES BU ÜLKENİN TALİHSİZLİĞİDİR. Tarih bunu kanıtlamakta.
  • naz mgla 17.2.2010 13:22:11
   adnan menderes asıldı, (hiç bi sorunda hallolmadı yaa) peki ya şu ankilerin cezasını kim, nasıl verecek???
  • Gençosman Şanlı 17.2.2010 13:20:16
   İsmet Paşanın veliahti bugün Baykal CHP hiç bir zaman demokrat olamadı devamlı darbeleri destekledi
  Sayfa Başı
  Haberlerkısmetse olur 8 aralıkkısmetse olur kim elendio hayat benimo hayat benim yeni bölümo hayat benim son bölüm fragmanıo hayat benim yeni bölüm fragmanıo hayat benim 113. bölüm fragmanı