Eğitim Haberleri

  Adnan Menderes

  Hürriyet Haber
  16.07.2007 - 17:56 | Son Güncelleme:

  Kimilerine göre Adnan Menderes ülkede sermayenin tabana yayilmasinda, çok partili sisteme geçişte görev almiş, daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük isteyenlerin sesi olarak parlamentoya girmiş önemli bir devlet adami, kimilerine göre ise her mahallede bir milyoner yaratma iddialariyla ortaya çikan, ülkeye borçla kalkinma modelini getiren, "Ankara sizin için hiçbir şey vermiyor" diyerek halka, oyun bir bedel karşiliği verilmesini öğreten, tekke ve zaviyeleri yasaklayan kanunun kaldirilmasi gibi popülist politikalar peşinde koşan ve iktidar hayati boyunca yanliş icraatlarda bulunmuş bir politikaci olarak nitelendirilir.

  ADNAN MENDERES FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

  Adnan Menderes, 1899 yılında Aydın’da doğdu. Babası Izmirli Katipzade Ibrahim Ethem Bey, annesi Aydınli Haci Alipaşazadeler’den Tevfika Hanim’dir. Anne ve babasini küçük yaşta kaybetti. Onu anneannesi büyüttü. Tahsil hayatina Izmir Ittihat ve Terakki Mektebi’nde başlayan Menderes, Kizilçulu Amerikan Koleji’nde okurken misyonerlerle başi derde girdiği için, çeşitli makamlara müracaat etti. Müracaat ettiği makamlarin birinin başinda Celal Bayar vardi. Bayar ile böyle tanişmiş oldu.

  Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitiren Adnan Menderes, Birinci Dünya Savaşi sirasinda yedek subay olarak askerliğini yapti. Izmir’in işgalinden sonra iki arkadaşi ile birlikte Ayyildiz Çetesi ve daha sonra da Söke’de piyade alay yaveri, Sandikli süvari bölüğü subayi olarak Milli Mücadeleye katildi. Kirmizi şeritli Istiklál Madalyasi aldı.

  SİYASİ YAŞAMA GİRİŞ
  Adnan Menderes’in siyasi hayati, Fethi Okyar ve bazi arkadaşlari tarafindan kurulan (1930) Serbest Cumhuriyet Firkasi ile başladi. Menderes partinin Aydin teşkilatini kurdu ve il başkani seçildi. Bu parti dağilinca CHP’ye katildi, partinin il teşkilatini yeniledi ve burada da il başkaniydi. Daha sonra Menderes, CHP Aydin milletvekili olarak (1931) TBMM’ye ilk adimini atti ve 1945 yilina kadar mecliste komisyon raportörlüğü görevini yürüttü. Bir süre parti müfettişliği görevini de üstlendi.

  DP’NİN KURULUŞ VE GELİŞİMİ
  Adnan Menderes ile başlayan, CHP’deki yaprak dökümü, Demokrat Parti’nin kurulmasiyla sonuçlandi (7 Ocak 1946). Bu tarihten itibaren Menderes Türk demokrasi tarihinin belli başli simalarindan biri olarak sivrildi. 1946 seçimlerinde Demokrat Parti’nin Meclise getirebildiği 62 milletvekili arasinda Kütahya temsilcisi olarak Adnan Menderes’de bulunuyordu. Menderes, Demokrat Parti’nin kurucularindan ve genel idare kurulu üyelerinden biri olarak hem TBMM’de hem bütün memlekette yeni partinin Celal Bayar’dan sonra gelen temsilcisi durumuna geldi. Başta özgürlükler olmak üzere, çeşitli konularda, mecliste ve memleketin her köşesinde yaptiği konuşmalar kamuoyunda yankilar uyandirdi. Menderes’in DP’nin muhalefet devresinde ortaya çikan hatiplik gücü, siyasi hayatinin en önemli silahlarindan biriydi. Demokrat parti içinde daha muhalefet devresinde başgösteren ayriliklarin çözümlenmesinde de önemli rol oynayan Menderes 14 Mayis 1950 seçimlerinde oylarin yarisindan fazlasini alarak 416 milletvekili çikarinca yeni iktidarin başi diye ilk akla gelen isim oldu.

  DP İKTİDARI YILLARI VE MENDERES HÜKÜMETLERİNİN İÇ VE DIŞ POLİTİKA UYGULAMALARI İÇİN TIKLAYIN

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı