MUĞLA HABERLERİ

Adliyedeki işletmeleri hükümlüler çalıştırıyor

AA / Ali Ballı
01.01.2015 - 11:08Son Güncelleme :

- Adalet Bakanlığınca yürütülen "Hükümlüleri topluma kazandırma projesi" kapsamında cezasının bitmesine belirli süre kalan 15 hükümlü, Bodrum Adliyesinde çay ocağı, kafeterya ve otoparklarda görev alıyor - Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Keskin: -"Projeyle hükümlüleri topluma kazandırmayı amaçlıyoruz. Çalışanlar da bunun karşılığında bir miktar kazanç elde ediyor"

AA / Ali Ballı

MUĞLA (AA) - ALİ BALLI - Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumunda kalan 15 hükümlü, cezalarının bitmesine belirli süre kala Adalet Bakanlığının "Hükümlüleri topluma kazandırma projesi" kapsamında adliye bünyesinde çalışmak üzere oluşturulan komisyonca değerlendirmeye alınıyor.

Değerlendirme sonucu uygun görülenler, otopark, kafeterya ve çay ocağında çalışarak hem gelir elde ediyor hem de sosyalleşiyor. Bu kapsamda durumu uygun görülen 15 hükümlüden 11'i Bodrum Adliyesindeki çay ocağı, kafeterya ve otoparkta çalışarak cezalarını tamamlıyor. 11 kişiden birinin hastalanması veya başka bir işi olması durumunda yerine 4 yedek hükümlüden biri bakıyor. Hükümlüler, akşam işlerinin bitmesinin ardından cezaevine dönüyor.

- İyi hali olanlar adliyede çalışıyor

Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Hayati Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bodrum Adliyesinde çay ocağı, kantin ve otopark işletmeciliğinin daha önce açık ihale yoluyla kiralandığını belirtti.

Adalet Bakanlığının "Hükümlüleri topluma kazandırma projesi" kapsamında açık ceza ve infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin bu işi yapabileceğinin kendilerine bildirildiğini dile getiren Keskin, bunun üzerine Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumuyla irtibata geçtiklerini kaydetti.

Çalışmalar yapıldıktan sonra aralık ayı itibarıyla Bodrum Adliyesindeki çay ocağı, kafeterya ve otoparkın Adalet Bakanlığı İş Yurtları Kurumu adına açık ceza infaz kurumunda bulunan hükümlüler vasıtasıyla işletildiğini anlatan Keskin, "Projeyle hükümlüleri topluma kazandırmayı amaçlıyoruz. Çalışanlar da bunun karşılığında bir miktar kazanç elde ediyor" dedi.

- "Adliye personeli de projeden memnun"

Hükümlülerin bu ortamlarda çalıştırılabilmesi için belirli aşamalardan geçtiklerini, iyi halli olduklarına karar verilenlerin projede yer alabildiğini ifade eden Keskin, çalışanların ve adliyedeki diğer personelin projeden gayet memnun olduklarını dile getirdi.

Proje kapsamında çay ocağında çalışan hükümlülerden Yunus Kaya da projenin çok başarılı olduğunu belirterek, "Bu sayede bir bakıma yeniden topluma kazandırılıyoruz. Burası, zaman geçirme açısından da çok iyi. Bu konuda çok mutluyuz. Bir mahkum için çok güzel bir uygulama" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Muğla haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Muğla haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Adliyedeki işletmeleri hükümlüler çalıştırıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  15:41
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı