Ege Haberleri

EGE

  Adliye yine durdu

  Hürriyet Haber
  10 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 10 Mayıs 2000 - 00:01

  İZMİR'de yıllardır ödenek yetersizliğinden sürüncemede kalan adliye sarayının yapımı, birinci ihale süresi bittiği için durdu. İnşaatı tamamlamak için yeniden ihale yapılması gerekiyor.

  ADLİYEYİ, kiralık SSK bloklarından kurtarmak için 15 yıl önce Mimar Mustafa Aytöre'ye yeni saray projesi hazırlattırıldı. 23 Temmuz 1990'daki 37 milyar 675 milyar lira keşif bedelli ihaleyi İçtaş firması kazandı. Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel tarafından 1992'de temel atıldı.

  YILLARDIR yeterli ödenek gönderilmediğinden, 30 Ekim 1995'te bitirilmesi planlanan binanın inşaatı yerinde saydı. Bu şartlarda adliyenin tamamlanamayacağı anlaşılınca, bazı blokların bitirilmesi planlandı. Bu kez de proje sahibi Mimar Mustafa Aytöre'yle müelliflik sözleşmesi imzalanmadığı için, blokların ince işleri yapılamadı. Bu sorun da bir süre sonra aşıldı.

  ÖNÜMÜZDEKİ 15 Mayıs'ta asliye ticaret, asliye hukuk ve sulh hukuk mahkemelerinin taşınacağı D1 ve D2 blokları yeni bitirilebildi. Ancak bu kez de aradan geçen 10 yıllık süreç nedeniyle, İçtaş'ın ihale sözleşmesi sona erdi. İşe devam edebilmek için yeniden ihale yapılması gündeme geldi.

  ADALET Bakanlığı'nın, Devlet Planlama Teşkilatı ve Başbakanlık'tan izin aldıktan sonra Bayındır Bakanlığı'na başvurarak yeniden ihale açmasının beklendiği bildirildi. Yeni ihalenin keşif bedelinin de 24 trilyon lira olacağı kaydedildi. İhalenin ardından bu paranın tamamı hemen verilse bile adliyenin ancak 3 yılda bitirilebileceği vurgulandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı