Gündem Haberleri

  Adliye, Kızıltepe dosyasını TBMM'ye göndermedi

  Ankara
  10.02.2005 - 13:06 | Son Güncelleme:

  TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Kızıltepe olayı ile ilgili Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı ve Mardin Ağır Ceza Mahkemesi'nin kendilerine bilgi vermediğini ve dosyayı göndermediğini söyledi.

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Güneydoğu'daki kayıpları, cezaevlerindeki şikayetleri ve Barbaros Çocuk Köyü ile ilgili iddiaları araştıracak.

    

  TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, komisyon toplantısı öncesinde gündeme ilişkin, gazetecilere bilgi verdi. Bazı olaylarla ilgili raporları daha önce görüştüklerini, eksikliklerin giderilmesine karar verdiklerini hatırlatan Elkatmış, Kızıltepe'de baba ve oğulun öldürülmesi ve Kulp'ta bulunan toplu mezarlarla ilgili raporlar konusundaki son durumu bugün ele alacaklarını kaydetti.

    

  KIZILTEPE GÖNDERMEDİ, AİHM GÖNDERDİ

   

  Elkatmış, Kızıltepe olayı ile ilgili Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı ve Mardin Ağır Ceza Mahkemesi'nin kendilerine bilgi vermediğini, dosyayı göndermediğini; hatta duruşma tarihini bile bildirmediğini belirterek, avukatlar aracılığıyla duruşmanın 21 Şubat'ta yapılacağını öğrendiklerini vurguladı.

   

  Elkatmış, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tutumuyla ilgili olarak, “esefle kınıyorum, gerekenler yapılacak” dedi. Kulp'ta kayıp kişilerle ilgili raporu görüşürken bazı hususların tekrar araştırılmasını istediklerini anlatan Elkatmış, merkize Fransa'nın Strasbour kentinde bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki (AİHM) dosyanın kendilerine ulaştığını belirtti.

   

  DNA SONUÇLARI BEKLENİYOR

   

  Elkatmış, “Cumhuriyet Savcılığı da birtakım yeni araştırmalar yapıyor. Bulunan kemik örnekleri ile DNA testlerinin tutup tutmadığı konusunda Adli Tıp Kurumu'ndan bilgi istendi. Dosyayı tümüyle değerlendireceğiz ve görüşlerimizi ifade edeceğiz” diye konuştu.

    

  Elkatmış, “Genelkurmay Başkanlığı'ndan konuyla ilgili bilgi istenip istenmediği” sorusuna, şu karşılığı verdi:

    

  “Dosya geldikten sonra nereden bilgi isteneceğine bakacağız. Dosyayı daha bilmiyoruz. DNA testleri sonucu bekleniyor. Yanlış anlaşılmasın, yargının hatasını aramak veya onlara talimat vermek gibi bir düşüncemiz yok. Biz insan hakları açısından izliyoruz. Dosya geldikten sonra bakacağız; bir eksik görürsek kendi usullerimiz içinde araştıracağız.”      

    

  Gümüşhane ve Karaman'daki insan hakları ihlallerine de işaret eden Elkatmış, 3-4 Mart'ta yapılacak duruşmaları izlemeyi düşündüklerini kaydetti.

    

  GÜNEYDOĞU'DAKİ KAYIPLAR

    

  Komisyona “Güneydoğu'daki kayıplar” ile ilgili çeşitli başvurular yapıldığını bildiren Elkatmış, bunlardan birinin Komisyon üyesi CHP Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya tarafından Tunceli'de bazı kişilerin kayıplarıyla ilgili olarak yapıldığını, bununla ilgili inceleme başlatmayı da karara bağlayacaklarını ifade etti.   

   

  Elkatmış, “Güneydoğu'daki kayıplarla ilgili belki de tümden bir araştırma ve inceleme başlatmayı karara bağlayacağız” dedi.

    

  CEZAEVLERİ VE BARBAROS ÇOCUK KÖYÜ

    

  Elkatmış, çeşitli cezaevlerinden şikayetler geldiğini, rutin bir denetim yapılması kanaatine vardıklarını belirterek, ilk aşamada Kocaeli, Kandıra ve Tekirdağ F tipi cezaevleri ve Adana Cezaevi'ne gitmeyi düşündüklerini, bugüne kadar incelemedikleri İstanbul'daki cezaevlerini de inceleyeceklerini bildirdi.

    

  İzmir'in Urla ilçesindeki Barbaros Çocuk Köyü'ndeki taciz iddialarına işaret eden Elkatmış, daha önce de gittikleri illerde huzurevleri ve çocuk yuvalarını incelediklerini, ancak bu konudaki denetim ve çalışmaları yoğunlaştıracaklarını söyledi. Elkatmış, bu kapsamda ilk olarak Barbaros Çocuk Köyü'nde inceleme yapacaklarını kaydetti.

    

  HAKKARİ

   

  Hakkari'de meydana gelen deprem ardından bazı sıkıntıların yaşandığına dikkati çeken Elkatmış, “Hakkari, Irak'a sınır bir ilimiz. Kapıdan geçişler olmaktadır. Kamyon şoförlerinin sorunları da gündemimizdeydi. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden bilgi almıştık. Hem deprem hem de sınırdaki geçişleri ve şoförlerin durumunu incelemek üzere Hakkari'ye gidilip gidilmeyeceğini de görüşeceğiz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı