Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adliye’de eşcinsel eylemi

  Ömer ERDEM/İSTANBUL, (DHA)
  23.12.2009 - 17:20 | Son Güncelleme: 23.12.2009 - 17:20

  İSTANBUL'da üniversite öğrencisi Ahmet Yıldız’ın geçen yıl eşcinsel ilişki yaşadığı gerekçesiyle öldürülmesiyle ilgili davanın ikinci duruşması Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

  Duruşmaya cinayetten sonra can güvenliği olmadığı için yurtdışına giden ancak daha sonra adalet aramak için Türkiye’ye dönen Ahmet Yıldız’ın sevgilisi İbrahim Can katılmadı.

  Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü Öğrencisi Ahmet Yıldız geçen yıl Temmuz'da evinden dondurma almak için ayrılmıştı. Otomobiline binen Ahmet Yıldız’a başka bir araçtan ateş açılmıştı. Ağır yaralanan 26 yaşındaki Ahmet Yıldız, kaçmak isterken bir eczane duvarına çarptıktan sonra hayatını kaybetmişti. Aynı olayda AKP 1. Bölge Milletvekili Adayı Ümmühan Drama da yaralanmıştı.

  Daha önce de çifti tehdit ettiği iddia edilen ve olaydan sonra yakalanamayan Ahmet Yıldız'ın babası Yahya Yıldız hakkında cinayetle ilgili olduğu gerekçesiyle dava açılmıştı. Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşma, özel bir sebepten dolayı mahkemeye gelmeyen İbrahim Can’ın dinlenmesi için 1 Nisan 2010 tarihine ertelendi.

  Duruşmanın ardından aralarında Ahmet Yıldız İnisiyatifi, Yeşiller, Pembe Hayat, Nefret Cinayetlerini Duyuruyoruz gibi sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu bir grup adliye önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında “Eşcinsel bir kişinin öldürülmüş olması diğer sosyal sorunlarla aynı değere sahip görülmediğinden midir toplumsal muhalefet de bu olaya gereken ilgiyi göstermedi” denildi. Gruptakiler “Eşcinsel cinayetleri politiktir”, “Katili biliyoruz”, “Ahmet Yıldız ne yanlış ne de yalnız” diye slogan attı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı