Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adli yılda terör gölgesi

  Hürriyet Haber
  04 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 04 Eylül 2012 - 00:40

  Beytüşşebap’taki terör saldırısı ve şehitler dünkü adli yıl açılış törenine damga vurdu.

  İlk kez bir Genelkurmay Başkanı’nın katıldığı törendeki mini konser ve kokteyl iptal edildi. Törenin ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orgeneral Necdet Özel ve yüksek yargı temsilcileri 20 dakika süren bir görüşme yaptı. Terör saldırıları da görüşmede gündeme geldi.

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Necdet Özel, yargının en önemli günü olan adli yıl açılış törenine ilk kez katılan Genelkurmay Başkanı oldu. Orgeneral Özel, Genelkurmay başkanlarının her yıl törene davet edilip hiç gitmeme teamülünü değiştiren ilk isim olarak Yargıtay’ın tarihine geçti. Balyoz ve Ergenekon davalarının kamuoyunda yarattığı gerginlik sürerken, törene katılan Özel, yargıya duydukları saygıyı ve verdikleri önemi gösterdi. Özel, tören bitene kadar kaldı ve hemen de ayrılmadı. Törenin ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orgeneral Necdet Özel, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil, HSYK Başkanvekili İbrahim Okur ve bazı daire başkanları ile 20 dakika süren görüşme yaptı. Görüşmede terör saldırılarının da gündeme geldiği bildirildi. 2012-2013 adli yıl açılış töreni dün ilk kez beş yıldızlı otelde yapıldı. Cumhurbaşkanının uzun yıllar sonra ilk kez katılamadığı dünkü törene Şırnak’taki terör saldırısının gölgesi düştü. Şehit haberi üzerine sahnede hazır bekleyen TRT Gençlik Korosu’nun mini konseri iptal edildi. Bu yılki adli yıl açılışı kokteylsiz ve konsersiz yapıldı.

  Gül, özen istedi

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni adli yıl mesajında yargıdan “azami özen ve titizlik” istedi. İsim vermeden Balyoz ve Ergenekon davalarına ilişkin ortaya atılan hukuk ihlalleri iddialarına dikkat çeken Gül, “Özellikle kamuoyunda tartışılan davalarda gösterilen dikkate rağmen, adalete ilişkin bazı yersiz duyguların gelişmesine fırsat vermemek için, azami özen ve titizliğin gösterilmesinde fayda olduğu kanaatindeyim” dedi.

  Genelkurmay Başkanı ilk  kez katıldı

  YARGITAY’ın tarihçesini kitaplaştıran eski Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Gürsel Kasım, Hürriyet’e, Orgeneral Özel’in adli yıl açılış törenine katılmasının bir ilk olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yargıtay’da genelkurmay başkanlarının adli yıl açılış törenlerine katılması şeklinde  bir teamül yoktu. Ancak, her yıl Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi başkanları törene katılırdı. Ben 12 yıl genel sekreter yardımcılığı yaptım. 12 yıl boyunca genelkurmay başkanlarına davetiye gönderildi. Hiçbiri törene katılmadılar. Sayın Özel’in törene katılması bir ilktir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı