Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adli Tıp, istismara uğrayan çocuklar için sakıncalı

  Ersin ERCAN / DHA
  29 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 28 Kasım 2009 - 23:10

  Adli Tıp Kurumu’ndaki görevinden 7 sayfalık eleştiri mektubuyla istifa eden çocuk psikyatristi Doç. Dr. Ayten Erdoğan’dan bir eleştiri daha: “Cinsel istismara uğrayan çocuklara 3 yıl sonraya bile randevu veriliyor, sistem değişmeli.”

  İSTANBUL Adli Tıp Kurumu 6’ncı İhtisas Kurulu’nda 4 ay görev yaptıktan sonra kurumdaki mevcut sistemin değişmesi gerektiğine dikkat çekerek istifa eden çocuk psikiyatristi Doç. Dr. Ayten Erdoğan, cinsel istismara uğrayan çocuklar için Adli Tıp Kurumu’nda 18 ay sonrasına randevu verildiğini, bunun bir süre sonra 3 yıla kadar çıkabileceğini belirterek, çocukların acil olarak Adli Tıp Kurumu’na gitmesinin durdurulmasını istedi. Erdoğan,hâkim ve savcılara da, çocukların mağduriyetini durdurmak için bölgelerindeki çocuk ruh sağlığı uzmanlarının verdiği raporlar ışığında karar vermeleri konusunda çağrıda bulundu.

  Üzmez olayından istifa

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Ayten Erdoğan, Vakit Gazetesi yazarı 76 yaşındaki Hüseyin Üzmez tarafından cinsel istismara uğradığı iddia edilen 14 yaşındaki B.Ç. için Adli Tıp Kurumu’nda düzenlenecek ikinci rapor öncesi geçen 16 Nisan’da, Adli Tıp Kurumu’ndaki mevcut sistemin değişmesi konusunu ele aldığı 7 sayfalık bir istifa mektubu ile görevinden ayrılmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı