‘Adli dosya’ çetesi çöktü Önbilgin ve Süren gözaltında

Çetin AYDIN-Seyit ERÇİÇEK
19.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul’da para karşılığı adliyelerdeki dava dosyalarına müdahale ederek yönlendirdikleri öne sürülen, elebaşılığını Galatarasay eski Başkanı Faruk Süren’in eski danışmanı Sinan Berberoğlu’nun yaptığı çete çökertildi.

19 kişinin yakalandığı operasyonda gözaltına alınanlar arasında TNT Televizyonu Genel Müdürü Efe Önbilgin ile Galatasaray eski başkanı Faruk Süren de gözaltına alındı.

İhbar üzerine takip
İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ihbar üzerine 6 ay önce Sinan Berberoğlu ve çevresindekileri takibe aldı. Faruk Süren’in eski danışmanı Sinan Berberoğlu’nun, rüşvet verilen mübaşirler aracılığıyla dosyalardaki evraklara müdahale ettikleri ve davaları yönlendirdikleri tespit edildi. Dün sabah 24 farklı adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Çete elebaşı olduğu öne sürülen Sinan Berberoğlu ile Efe Önbilgin, Erdoğan M, Mehmet N, Yakup D, Ender Savaş Ç, Ömer K, Selahhattin Y, Ramazan E, Kemal A ve 4 mübaşirinde arasında bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Efe Önbilgin’in bir kişiden aldığı 120 bin dolarlık borcu ödemediği, bu kişiyle davalık olduğu ve davanın lehine sonuçlanması için çeteden davayı etkilemelerini istediği öne sürülüyor. Çetenin, Önbilgin’in davada borç aldığı kişiyi tefeci olarak gösterdiği iddia ediliyor.

Süren de gözaltında
Operasyon kapsamında Mecidikeöy’deki işyeri ve Beykoz’da bulunan evinde arama yapılan Galatasaray Spor Kulübü eski Başkanı Faruk Süren de gözaltına alındı. Süren’in Sinan Berberoğlu ile soruşturma kapsamındaki konularla ilgili şüphe çeken telefon görüşmeleri yaptığı iddialar arasında. Gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü götürülen Faruk Süren çıkışta, “Neden gözaltına alındınız?” sorusuna, “Bir şey yok arkadaşlar” diye cevap verdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı