ADIYAMAN HABERLERİ

Adıyaman'ın engelli ve sosyal risk haritası çıkarılacak

DHA
25.10.2017 - 15:37Son Güncelleme :
DHA

Mahir ALAN/ADIYAMAN (DHA) - ADIYAMAN Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Fehmi Çelik, kentin engelli profilinin çıkarılarak bilgilendirici ve yerinde hizmet anlayışını alana yansıtacakları bir proje başlatacaklarını söyledi.
Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerine göre, ülke nüfusunun yüzde 13’ünü, bölge nüfusunun ise yüzde 10’unu engellilerin oluşturduğunu belirten Fehmi Çelik, "Engelli vatandaşlarımızı toplumla bütünleştirmemiz gerekmektedir. Üzülerek ifade etmem gereken bir başka husus ise engellilerimizin aileleri tarafından saklanıp,sosyal hayatın içinden yani toplumsal yaşamdan uzak tutulmaya çalışılması. Bu durumun yan etkisi ve çıktısı ise toplumda, engellilikle ilgili farkındalığın yeterli düzeye ulaşamamasıdır. Biz de Adıyaman Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak, 'Adıyaman Engelli Haritası' projesi ışığında, istatistiksel veri tabanımızı oluşturacağız. Proje ile birlikte Adıyaman’ın, zihinsel, fiziksel engelliler ile kronik hastalıkları bulunan dezavantajlı grupların topluma kazandırılmasını sağlayacağız. Hedefimiz, Sosyal dışlanmayı kırarak, engelli bireylerin aktif ve üretken olmasını sağlamak ve toplumun Empati yapmasını sağlayarak, engellilere karşı daha fazla hoşgörü ve saygı yaratmayı gerçekleştirmektir" dedi.
İhtiyaç sahibi aile ve bireylerin tespitinin yanı sıra sosyal sorunların analizine de imkan vereceklerini ifade eden Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Fehmi Çelik, "Önümüzdeki süreç planlamasında, Aile Sosyal Destek Projesi uzmanları ile sahada alan taramasına çıkacağız. Uzmanlarımızla, bilgi işlem ve anlık veri girişleri yaparak, il, bölge ve ülke düzeyinde 'Sosyal Risk Haritaları' oluşturmuş olacağız. Psiko-sosyal çalışmalar yapacak olan arkadaşlarımız ile saygıdeğer vatandaşlarımız, kamu hizmet erişimine daha çabuk ulaşacaktır. Kıymetli Adıyamanlı hemşerilerimden istirhamım, evlerini ziyarete gelecek olan meslek elemanlarımıza, sağlıklı ve güvenilir bilgiler vermeleridir" diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Adıyaman haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Adıyaman haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Adıyaman'ın engelli ve sosyal risk haritası çıkarılacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ

16 Nisan 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:18
 • Guneş
  05:44
 • Öğle
  12:33
 • İkindi
  16:13
 • Akşam
  19:10
 • Yatsı
  20:30
Sayfa Başı