ADIYAMAN HABERLERİ

Adıyaman'da ana arı üretilecek

DHA
27.03.2017 - 17:00Son Güncelleme :
DHA

Mahir ALAN/ADIYAMAN (DHA) - ADIYAMAN'da, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yerli ve milli ana arı üretilecek.

İpek Yolu Kalkınma Ajansı'nca finanse edilen, İl Müdürlüğünce yürütülen 'Organik Arı Ürünlerinin İnovatif Yöntemlerle Katma Değerinin Arttırılması Projesi' kapsamında 10 gün süreli ana arı yetiştiriciliği eğitimi başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Dışarıdan getirdiğimiz ana arılarda bazen sıkıntı yaşayabiliyorduk. İklimiyle ilgili sık sık arılar ölüyor diye şikayet geliyordu. Biz de bunun önüne geçebilmek için ipek yolu kalkınma ajansına bir proje sunduk. Bu projeyi destekleyen GAP ekibine de teşekkür ediyoruz, bu projemiz geçtikten sonra hocamız 10 gün süre ile kurs verecek. Bu kurstan sonra da inşallah başarılı olan arkadaşlar sertifikalarını almış olacak ve ana arılarını kendileri artık üretmiş olacaktır."

Profesör Doktor Muhsin Doğaroğlu ise, şöyle konuştu:

"Biz burada temel sorunlar olan arı ölümleri, arı hastalıkları vs gibi çeşitli sorunlara da değineceğiz. Bu sebepten sadece ana arı yetiştiriciliği değil Adıyaman arıcılarının tamamına hitap edecek bir eğitim programı organize ettik. Gençlere özellikle bayanlara da bir iş imkanı olacak, bölgenin yeni gelirlere yeni alanlara ihtiyaç var. Bu şansı yakalamak isteyenlere de buradan çağrı yapmak istiyorum. Adıyaman arısının burada sürdürebilir olması için çalışacağız."

Verilen eğitimler sonunda programa katılanlara sertifika verilecek.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Adıyaman'da ana arı üretilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 17 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adıyaman'da ana arı üretilecek haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı