ADIYAMAN HABERLERİ

Adıyaman’da, Yerli Rüzgar Türbini‏ Kuruldu

IHA
11.07.2015 - 10:39Son Güncelleme :

ADIYAMAN'DA, YERLİ RÜZGAR TÜRBİNİ KURULDUI

IHA

Adıyaman Üniversitesi Kampus alanı içerisinde, 10 metre yüksekliğinde 5 metre kanat çapı olan 2kW’lık üretim kapasitesi ile bir evin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilen yerli rüzgar türbini kuruldu.
Adıyaman Üniversitesi Kampus alanı içerisinde kurulan Enerji Bölümü Mühendisliği Yrd. Dr Hacı Soğukçınar tarafından projelendirilen, tamamen yerli üretim olan rüzgar türbini ürettiği elektrikle bir evin ihtiyacını karşılayabilecek durumda. Tamamen yerli üretimden oluşan rüzgar türbinine 15 bin TL. para harcanarak, Adıyaman Küçük Sanayi Sitesinde üretildi. Tasarlanan rüzgar türbini ileri teknoloji gerektirmediğinden dolayı Türkiye’nin her yerinde üretile bilecek düzeyde. Üretilen elektrik depolanarak rüzgarın esmediği zamanlarda kullanılabilmekte. Projedeki amacın yerli sanayiye türbin üretebilme becerisini kazandırmak ve genç mühendisler için eğitim koşulları oluşturmak. Projenin tamamı ölçüm cihazları ile birlikte 17 bin TL’ye mal oldu.
Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Adıyaman Üniversitesi Enerji Bölümü Mühendisliği Yrd. Dr Hacı Soğukçınar, “2 kW’lık rüzgar türbini Adıyaman sanayi koşulları kullanılarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Burada amacımız ülkemize yerli üretim teknolojisi kazandırmak ve isteyen herkese yerli sermaye ile kurulum sağlamaktır. Tabi biz üniversite olarak öncelikli amacımız eğitim. Burada pek çok alanda mühendis yetişiyor. Onların eğitimini devam ettirmesinde deneysel olarak bir test istasyonu olarak düşündük. Türkiye’de çok küçük bir bütçeyle ilk defa bir rüzgar türbini tasarlandı yüzde yüz yerli tüm aksamlarıyla ve üretildi. Bir aylık tasarım. Bundan sonraki hedefimiz 100 kW’lık türbin tasarlamak ve üretmek. Ve bunu mümkünse seri üretimle halkımızın sunmak sağlamak” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Adıyaman’da, Yerli Rüzgar Türbini‏ Kuruldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adıyaman’da, Yerli Rüzgar Türbini‏ Kuruldu haberi güncellenecektir.

  ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:23
  • Guneş
   07:03
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   15:04
  • Akşam
   17:22
  • Yatsı
   18:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı